Yapay Zeka

Yapay Zeka

Yıllardır birçok filme de konu olan yapay zekanın insanlık için iyi mi yoksa kötü mü olduğu hala tartışılmaktadır. Yapay zekanın insanlık için iyi olduğunu savunan bilim insanlarının yanı sıra birçok bilim insanı yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini iddia ediyor. Stephen Hawking bunlardan biriyken Elon Musk yapay zekanın insanlık için tehlikeli olacağını ve kötüye kullanılmasından endişe duyduğunu sürekli belirtiyor. Bununla birlikte insan nüfusunun yapay zekanın hayatımıza girmesiyle azalacağı varsayılıyor, dahası gelir dağılımındaki adaletsizliğin daha da çok artacağı ve zengin-fakir arasındaki uçurumun daha da belirgin bir hale geleceği bekleniyor.

Önümüzdeki yıllarda robotlar birçok mesleği yok edecek. Fütürologlar mesleklerini ilk kaybedecekler arasında kasiyerler, garsonlar, sürücüler (pilotlar), hizmet çalışanları, gazeteciler hatta öğretmenlerin olduğunu tahmin ediyor.

Robotlar birçok ülkede kullanılmaya başlandı bile. St. Petersburg da robot kasiyerler kart kabul ediyor. Amerika’da birçok eyalette sürücüsüz araçlar kullanılıyor.  Budapeşte’de robot garsonlar çalıştırılıyor. Bangkok’ta robot hemşireler bulunuyor. Japonya’da ise yapay zeka sigorta şirketlerinde kullanılmaya başlandı.

İlerleyen yıllarda yapay zeka daha birçok alanda karşımıza çıkacaktır. Hatta hükümette bile yapay zekalı bakanlar, devlet çalışanları olabilir. Önümüzdeki 10 yıl içinde yapay “memurlar” da ortaya çıkacaktır.

Ancak bilim faydalı olduğu kadar tehlikelidir de. Makineler şuan hayatımızı birçok yönden şekillendiriyor. Tansu Yeğen’in de dediği gibi “Biz bilgisayarların robotu olduk.” Peki, şimdi ne olacak veya ne olacağız? Çoğu insanın hayatı işinden ibaretken yapay zekanın ortaya çıkmasıyla insanların işi ellerinden alınacak, bunun psikolojik boyutunun da bizleri nasıl etkileyeceğini düşünmemiz gerekiyor.

Robotlar tıpkı bir çocuk gibi bizimle beraber öğrenecekler. Her şey daha hızlı ve daha pratik olacak. Hatta zamanla bizden daha çok şey bilir hale gelecekler. Böylelikle çalışma alanında insan yerine robotlar tercih edilecek. Yapay zekanın, insan zekasını aşması tehlike olarak görülüyor. İnsan zekası, yapay zekanın gerisinde kalabilir mi veya yapay zeka ne kadar insan olabilir(!), insanın yerini alabilir, insan gibi olabilir?

Yapay zeka gün geçtikçe yeni tartışmalara sebep oluyor. En büyük sorunlardan birisi ise yapay zekanın henüz etik kurallarının belirlenmemiş olması.

Elon Musk, Medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk yapay zekâ olabilir, diyor.

Twitter’da ise,

China, Russia, soon all countries w strong computer science. Competition for AI superiority at national level most likely cause of WW3 imo.

“Çin, Rusya ve güçlü bilgisayar bilimine sahip tüm ülkelerin Ulusal seviyede yapay zekâ yarışı, muhtemelen 3. Dünya Savaşı’na yol açacaktır.” paylaşımında bulundu.

Elon Musk, insanların zamanla ev kedisi gibi olacağını da söylüyor ve insanların bir dijital katmana ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

Yapay zekanın hayatımızı etkileyeceği çok açık. Bunun nasıl bir etki olacağı ise zamanla daha da netleşecektir. Peki, biz yapay zekâya hazır mıyız?

_________________

Teknoloji hiçbir şeydir. Asıl önemli olan insanların özünde iyi ve zeki olduklarına, onlara gerekli araçlar verildiği taktirde mükemmel işler başaracağına duyduğunuz inançtır. Elyssa Friedland

Olamaz! İnsanlar kendi kendilerinin aleti oldular. Henry David Thoreau

Korkarım ki bir gün teknoloji, insan etkileşiminin önüne geçecek ve aptal bir nesil ortaya çıkacak. Albert Einstein

24

Bir Yorum

  1. Gulsat
    30 Nisan 2019

Yorum Yaz