Ya İnovatif Olursun ya da YOK OLURSUN

Ya İnovatif Olursun ya da YOK OLURSUN

Size binlerce araba yapabilirim fakat Siyah renkli olması koşuluyla.. Bu sözün sahibini tanımayan yoktur herhalde. Peki ya Seçenekleri azaltmayı yani üretilen ürünlerdeki seçenekleri azaltmayı müşterinin hemen ve kafa yormadan seçim yapmasını sağlamak eyleminin savunucusu desem.. Hadi bunları geçtim “İnsanlar eğer finans sisteminin nasıl işlediğini bilseler yarına kalmaz isyan ederlerdi” desem.. Tamam tamam bilenler bilmiştir illa ki adamımız Henry Ford yani üretim bandını (modern üretim bandının) temelini geliştiren adam. Araba üreticisi iken 2. dünya savaşı başlar başlamaz Tank ve Jeep üretmeye başlayan geleceği gören bir adam.

Savunduğu şeyler farklılık gösteriyor ama bence o İnovatif düşünen bir adam. Bir sözüyle devam etmek istiyorum çünkü yazımın asıl amacı bu sözde anlatılmak istenen şey. “İnsanlara sorsaydım benden daha hızlı giden bir At yapmamı isterlerdi.” İnsanlar ne istediğini bilmezler ta ki sen onu önlerine koyana kadar. Akıllı telefonlar mesela kim bilebilirdi bu piyasada yanılan ve YOK OLAN bir firma “Nokia” evet bir zamanların en büyük telefon markası. Yok olma sebebi inovasyona yatırım yapmaması ve treni kaçırması. Toyota, Wolkswagen, Alphabet gibi firmaların AR-GE ye ayırdıkları bütçe kimi ülkelerden daha fazla. Gelecekteki işlerimizi buna göre planlayıp hareket etmemiz lazım eğer gelişmek istiyorsak.

Endüstri 4.0 da olduğumuzu unutmadan yaşamak ve bazı bütçelerde bonkör davranmamız lazım. Her gün silikon vadisinde yüzlerce iş fikri başlıyor. Bizim de bu şekilde alanlar geliştirip büyütmemiz lazım Tekno-parklar haricinde bir şeyden bahsediyorum. Sonuç olarak çok çalışmamız lazım herkesten çok.

Son olarak yazımı Bedri Rahmi’ nin Üç Dil şiirinden bir kesitle bitirmek istiyorum;

En azından üç dil bileceksin

En azından üç dilde

Ana Avrat dümdüz gideceksin

En azından üç dil

Çünkü sen ne tarih ne coğrafya

Ne şu ne busun

Oğlum Mernus

Sen otobüsü kaçırmış bir Milletin Çocuğusun

Saygılarımla…

2

Yorum Yok

Yorum Yaz