TIP BAYRAMI

TIP BAYRAMI

     Türkiye’de ilk olarak 14 Mart 1827’de II. Mahmud döneminde  kutlanmaya başlanmıştır. İlk cerrahhane, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulmuş ve Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı ilk yer olmuştur. Türkiye modern tıp eğitimine bu şekilde ilk adımını atmıştır.

    1919 yılında Mart ayının 14’ünde İstanbul işgal altında iken tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmek için toplanmıştır. Bu olay tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak kabul edilmiştir. O günden itibaren 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

     1929-1937 yılları arasında da 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlanmaya karar verilmiştir. Bunun sebebi ise, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olmasıdır. Ancak zamanla bu uygulama terke edilmiş ve Tıp Bayramı tekrar 14 Mart olarak kayda geçmiştir.
     
      1976’dan itibaren ise yalnızca 14 Mart değil, 14 Mart’ın içinde bulunduğu haftada Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

     Tıp Bayramı’ndan günümüz doktorlarımızın da 4 talebi bulunmaktadır;

     1- Suçsuz yere görevinden ayrılan doktorların tekrar görev yerlerine iade edilmesi

    2- Hastaya tedavi sırasında yeterli sürenin ayrılması
   
    3- Emekli ve çalışan ücretlerine güncelleme

    4- Sağlıkta şiddete son
    
     Günümüz şartlarında şiddetin artması ile beraber hasta veya hasta yakınları tarafından darp edilen sağlık çalışanları sayısıda giderek artmaktadır. Sağlığımız konusunda bize yardımcı olan doktorlarımıza bu şekilde zarar vermek içler acısı durumlara yol açmaktadır.

     14 Mart yalnızca Tıp Bayramı değil 1919’da doktor ve ileri gelen tıp uzmanlarının emperyalizme büyük bir baş kaldırısı ve başarısıdır. Onlar yalnızca bizi değil, ülkemizide iyileştiren en önemli neferlerdir.

      Tıp sektöründe faaliyet gösteren ve hizmet veren herkesin Tıp Bayramı kutlu olsun.

Kaynakça;
https://www.google.com/amp/s/m.haberturk.com/tip-bayrami-ne-zaman-2019-tip-bayrami-mesajlari-ve-sozleri-2402356-amp

1

Yorum Yok

Yorum Yaz