Start Up Çalışma Mantığının  Sağladıkları

Start Up Çalışma Mantığının Sağladıkları

Start up mantığını ele alacağım bu yazımda ilk olarak bu çalışma stilinin tanımını yapacağım daha sonra olumlu yönlerini ve bana katmış olduğu değerlerden bahsedeceğim.

Start up dünyası ile ilk tanışma tarihi olarak 2019 Haziran ayını verebilirim. Fakat benim de resmi olarak bir yerleşkede olmayan projelerim ve bu tarz çalışma prensiplerim olduğunu bu ayda bizzat yaşayarak anladım. Genel olarak Kuluçka Merkezlerinde yer alan yeni girişimler(start up), hızlı gelişmeyi hedeflerler. Tam oturmayan bir sistemleri vardır ve imkanları da kısıtlıdır. Bundan dolayı tam olarak profesyonel çalışamazlar. Kuluçka merkezleri yeni girişimleri büyütmek, onlara destek olmak ve girişimcileri eğitmek için faaliyet gösterirler. Girişimcinin ihtiyacı olan çeşitli unsurları da bu merkezler sağlar. Bir diğer iyi yanı da, girişimcinin ihtiyacı olan sermayeyi daha doğrusu sermaye sahibi olan yatırımcıyı kendi merkezine çekerek girişimcilerle tanıştırıp fikirlerini sunmalarını sağlar.

Ben bu dünya ile dediğim gibi geçtiğimiz haziran aylarında tanıştım. Start up çalışma mantığında değinmek istediğim başlıca yerler var ve o çizgilerden ilerleyeceğim. Bu çalışma mantığında departman yoktur yani sen bir girişimin içinde pazarlama kısmında yer aldıysan sadece o işi yapmazsın. Sistem de eksik olan her işe koşturur ve o işler hakkında da yavaş yavaş bilgi sahibi olursun yani yatay olarak içinde bulunanları geliştiren bir sistem. Diğer yandan gönüllülük esaslı bir sistemdir; ilk etaplarda ortada kazanılan bir maddiyat olmayabilir (genelde de olmaz) ama buna rağmen hem kendini geliştirmek için hem de girişimi büyütmek için bazı zamanlarda çok fazla mesai harcayabilirsin. Bu çalışma mantığı kişiye özgüven ve liderlik kazandırır. Sık sık ekibe giriş çıkışlar olur ve sen biraz eskiysen yol gösterici olursun. Yaptığın iş ve gün geçtikçe başarma durumu senin motivasyonunu arttırır ve kendine daha fazla güvenirsin. Takım çalışmasına alışıp, yaptığın işi daha iyi anlatma yeteneğine sahip olursun. Sürekli başkalarından bir şeyler öğrenip, onlarla fikir alışverişinde bulunursun, bu durum da senin gelişmeni sağlar.

Deneyimlediğim, içinde bulunduğun durumları biraz olsun özetlemeye çalıştım. Şu an bile o günleri özlemiyorum değil. Fakat içinde bulunduğum yer her ne kadar kurumsal firma olsa da kendi girişimlerime devam edeceğim ve start up çalışma mantığından ilişiğimi kesmeyeceğim.

6

Yorum Yok

Yorum Yaz