Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Felsefe tarihi üzerine bir roman…

Felsefeyi daima sevmişimdir. Bir gün kitapçıda raflardaki kitaplara göz gezdirirken gördüm. İsmi çok tanıdık gelmişti. Kitabı elime aldım ve kapağını incelemeye başladım. Sizleri bilmem ama kapağı sade olan kitapları severim.

Çünkü genellikle çok güzel hikayeler vardır içlerinde…

Dikkat çekmesine gerek yoktur, sadece gerçek kitapseverler ve bilgiye ulaşmak isteyenler kaliteyi kapakta değil sayfalarda ararlar. Kafamdaki bu düşüncelerle kitabı alıp okumaya başladım.

Kitabın konusundan kısaca bahsetmek istiyorum:

Sofie Amundsen isimli genç kız, 15. yaş doğum günü öncesinde posta kutusunda bir kağıt bulur. Kağıdın üstünde sadece ‘‘Kimsin sen?’’ yazılıdır. Tek cümlelik gizemli mesaj daha sonraları mektuplara, video kasetlerine, kartpostallara ve felsefe kurslarına dönüşür. Roman dört ana karakter üzerinden ilerliyor. Felsefe tarihini anlatmanın yanı sıra insanı düşündürmeye, çevresinde olan bitenleri sorgulatan, araştırmacı bir kişiliğe sahip felsefe hocası Alberto, felsefe öğrencisi Sofie, Sofie’ye korkunç derecede benzer özellikler taşıyan ama kim olduğu belli olmayan gizemli Hilde ve hikayenin kilit noktası Binbaşı Albert Knag…

Oldukça güzel bir kurguya sahip bu kitap 591 sayfa olmasına rağmen bir çırpıda okunabilecek bir başyapıt. Keşke daha önce okusaydım dedim ve tekrar okumaya karar verdim. İkinci kez okuduğumda ise bazı ayrıntılar yakaladım. Aslında yazar kitap sonuyla ilgili ipuçlarını her yerlere iliştirmiş ama ilk okuyuşta bunları fark etmek epey zor.

Eğer felsefeye ilginiz varsa muhakkak okumanız gerekir. Felsefe ile aranız iyi değilse, anlamakta güçlük çekiyor ama öğrenmek istiyorsanız bu kitap tam sizlere göre. Eğlenceli anlatımıyla tüm felsefe tarihini ana hatlarıyla sıkılmadan öğrenebilirsiniz.

Bakış açısını geliştiren bu kitabı okuduysanız yorumlarınızı bizimle paylaşma nezaketini gösterirseniz Ahbar-ı Vaveyla ailesi olarak çok seviniriz. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam ve tabi ki de iyi okumalar dilerim.

11

Yorum Yok

Yorum Yaz