RAMAZAN’IN SON GÜNLERİ

RAMAZAN’IN SON GÜNLERİ

Sayılı gün çabuk geçer derler, yine Ramazan ayı geldi ve geçiyor. Ramazan ayının son günlerine gelmiş bulunmaktayız. Bu bereketli ay Allah’ın, kullarını en çok affettiği zamanlardan biridir. Yine bu ay, içinde Kadir Gecesi’ni barındırdığı bir aydır.

Kadir Gecesi’nin önemi, Kur’an’ı Kerim’in bu gecede inmiş olmasıdır. Bu geceyi mübarek kılan en önemli olay da budur. “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır’’ (Kadir 3). Fakat bu gece aynı zamanda bizlerin, tam olarak idrak edemediği ve belki de en çok mağdur olduğu; aslını idrakten mahrum olduğu nimetlerden biridir…

Bu gece Ramazan ayına gizlenmiş bir aydır. 27. gece diye kesin bir gece yoktur. Hiçbir gecede kesinlik ifadesi yoktur. En doğrusu onu bütün bir ay boyunca arıyor olmaktır. Ama son on gün Kadir Gecesi için yüksek ihtimalli gecelerdir. Dolayısıyla son on gününde, ibadetlerimizde daha yoğun hale getirmemiz ve mümkünse camide itikâfa girebiliyorsak bu nimeti değerlendirmemiz gerekmektedir.

Bu gece gezi, muhabbet, camileri gezerek, türbe ziyareti yaparak, özel yemek, şiir ve mevlit dinlenecek ve kandillerle ve simitlerle geçiştirilecek bir gece değildir. Bunları yapmaya kalkışmak ciddi bir zayiattır.

Bu geceyi nasıl geçirmeliyiz? Bu soruya annemiz Aişe Radıyallahu Anha Rasulullah Sallallahu aleyhi ve selleme sorduğunda şu cevabı almıştır: “O gece şöyle dua et: Allah’ım! Sen çok bağışlayıcısın. Kerimsin. Bağışlamayı seversin. Beni bağışla.” Demek ki Kadir gecesinde Allah’a el açmak daha hayırlıdır. Günahlardan kurtulmaktır. Günahlardan kurtulacak işleri yapmaktır. Bu gece için Peygamberimiz Sallallahu aleyhi ve sellem, bunun dışında özel bir ibadet tanıtmamıştır.

Kadir Sûresi
Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. (1)
Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! (2)
Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. (3)
Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. (4) O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (5)

12

Yorum Yok

Yorum Yaz