RAMAZAN NE OLMAMALI?

RAMAZAN NE OLMAMALI?

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayının içeresinde bulunmaktayız. Ramazan ayı orucun farz olduğu bir aydır. Aynı zaman da namazların kılındığı, infakın, Kuran-ı Kerim okumak gibi ibadetlerin daha çok yapılması gereken bir aydır.

Allah’ın bizlere bahşettiği bu güzel ayı ne yazık ki birçoğumuz iyi değerlendirememekteyiz ve amacının dışına çıkarmış bulunmaktayız. Örneğin; gıda ticareti ile uğraşanlar aylar öncesinden depolarını doldururlar çünkü biliyorlar ki en çok satışı bu ayda yapacaklar. Tüm yiyecek ve içecek firmaları bu aya özel reklamlar yaparlar ve bu reklamlar sahuru değil iftarı ele alırlar. Organizasyon şirketleri kendini Ramazan’a hazırlar. Belediyeler ise belediye hizmetlerinde indirim değil, görevinin dışına çıkıp konserler, Hacivat- Karagöz gösterisi, semazen gösterileri, cambaz gösterileri, tiyatrolar gibi Ramazanın aslına uygun olmayan eğlenceler tertipliyor ne yazık ki. Tatil mekânları Ramazanın son günlerinde ve bayram günlerinde en yoğun olduğu zamandır. Ne üzücüsü ki Müslümanlar için eğlence, tatil ve gezi sezonuna dönüştürülmüş bir Ramazan anlayışı ruhsuz ve ihlassızdır.

Ramazan yeme içme ve şehveti azaltma ayıdır, ibadetleri çoğaltma ayıdır. Son on günü camide itikâfa çekilme ayıdır. Ramazan ayına bir ilave yapmamız gerekiyorsa cihad ayı da denilebilir. Çünkü Bedir Savaşı Mekke’nin Fethi Ramazan ayında gerçekleşmiştir.

9

Yorum Yok

Yorum Yaz