Pencere

Pencere

Biz ne düşünmemiz gerektiğini düşünen adamlarız Nalan. Hayata tek bir pencere açamadık, tek bir yerden göremedik olup bitenleri. Sürekli bir pencere açıyoruz. En karanlık, en ücra yerlere. Lakin aklımızda hep bir soru… Şimdi biz bu pencereleri içeriye doğru mu yoksa dışarıya doğru açacağız? Biz nereye bakarsak neyi göreceğiz Nalan? Daha bundan sonra nasıl bakmamız gerektiğini de düşüneceğiz.


Cevaplar değişir. Sorular da değişiyor. Her şey değişiyor Nalan. Bu doğan güneşle dün doğan güneş bir değil! Bir gün yirmi dört saat ama yirmi dört saat sürmüyor. Dün geçmedi zaman. Sanki bir gün değil de bir hafta devirmeye çalışıyorduk. Peki ya bugün? Bugün neden aceleyle, telaşla geçti zaman? Ben bunu açıklayamam Nalan. Matematik de açıklayamaz. Peki sen açıklayabilir misin, güneşin niye gittiğini mesela? Çünkü geldi, geldi diye mi?


Niye seviyorsun, çünkü nefret ettin. Niye varsın, çünkü yoktun? Niye iki kere iki dört ediyor? Çünkü, çünkü üç ya da beş olamadığı için mi? Niye?


Belki cevaplar değişir Nalan. Belki de sorular değişir. Çok daha önemli bir soru sorulabilir. Biri sana, sen kimsin diyebilir. Dün bahçedeki çocukları seven Nalan mı, yoksa bugün onlara kızan Nalan mı? Nalan sen kimsin, hangisi sensin diyebilir?

41

2 Yorumlar

  1. Ali Dinç
    28 Mayıs 2019
    • Gizem
      28 Mayıs 2019

Yorum Yaz