ÖZGÜRLÜK, HUKUK VE DEMOKRASİ

ÖZGÜRLÜK, HUKUK VE DEMOKRASİ

Özgürlük diye bir kavram vardır. Kimi için tehlikeli ağıza bile alınmaması gereken tukaka bir kavram, kimi için ise uğruna denizleri, kıtaları aştıran, yeri gelir savaşılan ölünen ve öldürten böylesine yüce bir değer.

Peki nedir bu özgürlük?
Basitçe söylemek gerekirse başkasının çöplüğüne girmeden horozun kendi çöplüğünde dilediği gibi ötmesidir. Öyle ya her horoz kendi çöplüğünde öter, ötmelidir. Ama burda önemli bir husus daha devreye giriyor:

Çöplüğün sınırlarını hangi kurallar belirler neye göre belirlenir? Eğer ortada yazılı veya sözlü bir kural, kaide yoksa sınırı aşmalar, kaoslar ve çatışmalar meydana gelir.

Bu kaosların önüne geçmek ve belli bir düzeni sağlamak amacıyla hukuk kuralları oluşturulmuştur. Sınırsız özgürlük özgürlük olmaz kaos ve kargaşaya sebebiyet verir. O yüzden hukuk kuralları bazı temel hak ve özgürlükleri herkes için dokunulmaz sayar ve güvence altına alır. Can ve mal güvenliği, düşünce ve ifade özgürlüğü, seyahat etme özgürlüğü vs. gibi. Sözün özü hukukun olmadığı yerde özgürlük yoktur.

Ancak hukuk kuralları ne kadar mükemmel olursa olsun en kötü mekanizmanın elinde mağduriyetlere sebep olur. Bunun olmaması için de tarafsız ve bağımsız bir yargının kuvvetler ayrılığı prensibi gereğince görev yaptığı demokrasilere ihtiyaç vardır.

Çünkü özgürlüklerin dayanağı olan hukuk kuralları sadece demokrasilerde uygulanır. Siz hiç canını tehlikeye atıp Suudi Arabistan’a gitmeye çalışan bir Suriyeliye rastladınız mı? Rastlayamazsınız çünkü parasal anlamda ne kadar iyi ve refah içinde olursa olsun Arabistan, demokrat ve özgür bir yer değildir. Ve yazımızın başında bahsettiğimiz gibi özgürlük her şeyden önce gelir. Paradan bile…

9

Yorum Yok

Yorum Yaz