NEDEN PES EDİYORUZ?

NEDEN PES EDİYORUZ?

İnsanoğlu gerçekleştirmek istemediği her olaya bir bahane bulabilme kapasitesine sahip bir varlıktır. Çözüm üretmekten çok pes etmeye meyilli olduğundan ve pes eden sayısı fazla olduğundan kitap konuları genellikle başarılı insanlar üzerine kurulmuştur. Belli bir konuda başarı göstermiş insanlar toplumda daha ön plandadır ve diğer insanlara göre daha çok tercih edilir. Çünkü bir başarı tecrübesi olduğuna inanılır.

     Başarı tecrübesi; bir insanın bir işi iyi yapabildiğine inandığı ve bundan özgüven sağladığı durumdur. Buna inanan insan bunu bilinç altına da kazır. Ve beyin buna uygun hareket etmeye başlar, daha sonraki işlerde de başarılı olmasını sağlar. Aslında bir işte başarılı olmak, bilinçli psikoloji ile doğru orantılıdır. Bunu benimseyen psikoloji, insanın ilerlemesine de sebebiyet verir.

   Başarı tecrübesini nasıl elde edeceğimize gelirsek; başarı tecrübesi tamamen insanın pes etmemesine, vazgeçmemesine bağlıdır. İnsan ilk adım attığı herşeyde bir anda başarılı olamayacağını bilmelidir. Bazı insanlar yetenekleri ve hayat şartları doğrultusunda tek seferde başarılı  olabiliyorken bazıları ise daha fazla deneme yanılma yolu ile başarılı olmaktadır. Çünkü her birey yetenekleri doğrultusunda bir çaba sarfeder.

      Başarılı olamadığımız durumların üzerinde ısrarcı olmamız ve bu yolda uğraşmaya devam etmemiz, başarılı olamadığımız durum ve şartlara karşı bağışıklık kazanmamızı sağlayacaktır. Bizim yeteneklerimizi bu yöne meyillendirecektir. Diğer insanlar tek sefer de başarıya ulaşıyorken bizim gerekirse üçüncü deneme de buna ulaşmamızı sağlayacaktır. “Sağlayacaktır.” Pes edilmediği müddetçe istenilen noktaya ve başarıya ulaşmak mümkündür.
   
       Başarılı olamamamızın tek nedeni aslında şartları iyi analiz edemeyip, iyi değerlendiremeyip buna uygun davranamıyor olmamızdır. Şartların farkına varıp buna göre ideolojiler uygulayan insanlar başarı için büyük bir adım atmış olacaklardır. Daha sonrasında sabır gerektiren deneme-yanılma yollarını geçmek gerekir. Pes etmeyen, azmeden ve hedefine odaklanan bir insanın başarı ile karşılaşmaması olanaksızdır.

1

Yorum Yok

Yorum Yaz