MEDYA MANİPÜLASYONU

MEDYA MANİPÜLASYONU

Medya dediğimiz zaman herkesin aklına farklı şeyler gelir. Mesela Spor, Haber, Dizi ayrıca Yerel Medya, Yabancı Medya; Eski Medya, Sosyal Medya… Bir sürü şey sıralayabilirim sizlere. İnsanlar medyayı ilgi alanları için kullanıyor evet asıl nedenleri bu. Kimse sevmediği bir şeyi takip etmez bu nettir. İnsanlar belirli zamanlarda bu aygıtların etrafında toplanarak medya havuzunda yüzüyorlar. Bir denize benzettim çünkü denizde binlerce çeşit canlı vardır ve biz her an farklı bir türle karşılaşabiliriz. Avımıza yani ilgi alanlarımıza odaklanarak çeşitli hamlelerle onu elde ediyoruz. Benim size anlatmak istediğim durum ise “DENİZİN SAHİPLERİ”. Ya denizin sahipleri bizim zararımıza bir şeyler dökmüşler ise? Bizi bağımlı yapan sürekli denize girmemizi isteyen bir sıvı? Karaya çıktığımız zaman hayatımızı etkileyen bir madde.

Tanımsal kısımda yazacaklarım bunlardı. Şimdi ise bir takım örneklerle devam edelim. İnsanlar sosyal medya zehirlenmesi yaşıyor diye demeçler verildi. Falanca dizi bizi etkisi altına alıyor falanca program şöyle, yalan haberler…. Binlerce olay ile dolu bu kirli kumsal. Robot Filmlerinin dizilerinin ilk çıktıkları tarihlere bakın ve şimdi de günümüze. O zaman çocuk olanlar şuan neler yapıyor ve robotlara nasıl bakıyor. Her taraf robotlarla dolu; süper kahramanlar, iş robotları, akıllı teknolojiler.. O filmleri izlemeyenler için bunlar çok olağanüstü gelebilirdi. Fakat bize o zamanlardan empoze etmeye başladılar bunları. Teknolojiye karşı biri değilim fakat zararlı olan her şeyin karşısındayım. Denizin sahipleri ne isterlerse bizler onu yapıyoruz. Size demiştim ya ilk başlarda “Ya Denize Zararlı madde atarlarsa?”diye. Denize bildiğiniz uyuşturucu ve hipnotize eden bir madde atıyorlar. İstedikleri şey gündem oluyor istedikleri şey rezil oluyor. Bizlere istedikleri şeyleri satın aldırıp istedikleri şeyleri evimize kadar sokuyorlar. Daha da çarpıcısı şu “İSTEDİKLERİNİ HAİN İSTEDİKLERİNİ KAHRAMAN YAPIYORLAR” geçelim..

Manipüle olmamak hemen hemen imkansız diyebilirim. Sizlere tavsiyem Okumanız evet Okuyun arkadaşlar bol bol okuyun. Bir kendi yakın görüşünüzü bir size muhalif olanı.. Farklı pencerelerden bakın. Bir evin ne kadar penceresi olursa o kadar aydınlık olur. Beyninizi aydınlatmanızın yolu ve kandırılmaktan korunma yöntemi de budur. Teşekkür Ederim

2

Yorum Yok

Yorum Yaz