İdealler İçin Nasıl Savaşılır?

İdealler İçin Nasıl Savaşılır?

“İdealleriniz için savaşın.” Bu cümleyi aramızda duymayan kalmamıştır herhalde. Birçok konferansta, seminerde, derslerde hatta filmlerde sık sık işlenen bir tema olarak ele alabiliriz.

     İdeal nedir? İdeal bizim hayallerimiz, amacımız, ülkümüzdür. Aslında Ülkü eşittir İdealdir.

    Bu hayatta her yaşta savaşa maruz kaldık; bozulan oyuncaklarımızla, ergenlikle, ailemizle, sevgilimizle, arkadaşlarımızla vb. bu böyle gider. Bu savaşları verirken bence en önemli savaşı ikinci planda tutarız. “Nedir en önemli savaş?”  sorusunu cevaplamak istiyorum. Kendimizle sürekli savaş halindeyiz aslında. Her karar aşamasına bir savaş açarız işin tuhaf tarafı kararımız ne olursa olsun bu savaş devam eder. Bu savaşı iyi anlamda kullanmak lazım. İyi anlamdan kasıt planlarımız, kararlarımız hususudur. Kendimizle olan savaşı galibiyet ile sonuçlandırmaya odaklanmalıyız. Bunun en büyük destekçisi, bizim silahlarımız; okuduğumuz kitaplar, araştırmalarımız, eğitimimiz, dilimiz, kazandığımız bakış açıları olacaktır. Entelektüel birikimimiz tanklarımız olacaktır.  Bizler zafer için mücadele vereceğiz, aldığımız kararların faydalı ve başarılı olması için azimle savaşacağız.  Cephanemize sürekli takviye yapmamız lazım, sürekli kendimizi yenilememiz lazım. Kendinizle savaşırken başkaları da bu savaşa müdahalede bulunacak ve sizi mağlup duruma düşürmek için çaba gösterecek. Yeni bir iş için çaba gösterirken rakipleriniz de boş durmayacak. Siz kendi işinizde kararlar alırken onlarda ayrıca size karşı cephe açacak ve gücünüzü bölmeye çalışacak. Takviye işte burada önemli… Çok cephane bizi rahatlatır. Tarihten bir örnek vermek istiyorum. Enver Paşa’nın bir ülküsü (ideali) vardı. Turan birliğini sağlamak. Muhteşem bir planı vardı Sarıkamış üzerinden askerleri sokup Çarlık Rejiminin sonunu getirmeyi hedefliyordu. Kendisiyle olan savaştan bir karar çıkmıştı fakat gerçekte istediği gibi olmadı. Kıyafeti olmayan askerler, gelmeyen erzaklar ve eksi bilmem kaç derece… Sonuç on binlerce Şehit. İdealleri için savaşıyordu Enver Paşa, fakat kararları güzel netice vermedi. İdeallerimiz için bizler savaşırken savaşı iyi analiz etmemiz gerek. Yoksa basit değildir mücadele vermek. Hem de karşınızda sizinle aynı şartlarda birer düşman varken… Enver Paşa kendiyle savaştı ve bu kararı çıkardı. Biraz bekleseydi diğer Enver Paşa savaşı kazansaydı belki bu kadar şehidimiz olmayacaktı. Enver Paşa askeri yönden, siyasi yönden 20. Yy da bulunan nadide komutanlardır ve 19 Yy’ da iken de yapmış olduğu naçizane vukuatlar mevcuttur. Demek istediğim cephanesi sağlamdı fakat idealleri için verdiği savaşı kaybetti. Nur içinde yatsın…

Kesinlikle önce bir veya birden fazla ideal benimsemeniz gerekiyor. İdealsiz yaşayamazsınız, idealsiz insan gibi yaşayamazsınız. İnsanın hayatını iyiye ulaştıran hayallerdir. Bir amaç belirleyin her zaman asla amaçsız durmayın. Dünyadan geçtiğinizi maksimum insana duyurun sizden haberdar olsunlar. İdeallerinizden haberdar olsunlar.

Son olarak idealleriniz için savaşmaya kendinizden başlayın. Hiçbir zaman pes etmeyin. Vazgeçerseniz kaybedersiniz…

1

Yorum Yok

Yorum Yaz