HER GİRİŞİMCİNİN İZLEMESİ GEREKEN FİLMLER

HER GİRİŞİMCİNİN İZLEMESİ GEREKEN FİLMLER

Arkadaşlar kendi izlemiş olduğum ve size tavsiye etmek istediğim listemde ki 4 filmi yorumlarımla sunuyorum. Kendimi girişimci olarak tabir etmekten gurur duyarak yazıma başlıyorum.

İlk sırada canım sıkıldıkça açıp izlediğim bir film var:

1-) Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi Korsanları)

Bu Filmin en önemli yanı bence başarının sadece azim ve zekayla olmayacağını anlatması. Steve Jobs ve Bill Gates birbirlerini hiç tanımayan iki Girişimci ve ayrıca öğrenci. Onları geleceğe hükmetme istekleri birleştiriyor. Korsan derken aslında pek çok şeyin şuan tanıdığımız kişi-markalara ait olmadıklarını anlatmaya çalışıyor filmin başlığı bizlere. Birbirlerine acımasızca yaklaşan insanlar adeta savaş halindeler hem kendileriyle hem de başkalarıyla. Bir yandan da asla pes etmemenin önemini anlatan bu yapıt bizlere hayatın karşımıza çıkardıkları zorluklarla nasıl mücadele edeceğimiz anlatıyor. 1. sıraya koymamın sebebini izledikten sonra öğreneceksiniz.

2-) The Social Network (Sosyal Ağ)

Film kapağı zaten direkt gözümüze çarpıyor. Birkaç düşman olmadan 500 milyon arkadaşa ulaşamazsın!! Ben de bu lafa katılıyorum. Facebook’ un kuruluşunu ve yükselişini ele alan Filmde beni en çok etkileyen kısım Eduardo Saverin ve diğer arkadaşlarla bu çılgın fikri büyütmeye çalışmalarında ki aldıkları radikal kararlar. Burada genç girişimcilere motivasyon sağlayan kısımlar bulabilirsiniz. Filmi izledikçe aslında bazı fikirlerin fiyatının çok artabileceği göze çarpıyor. Asla çabuk pes etmeyin. İşleriniz belki bu filmde ki kadar akıcı gitmeyebilir fakat sabır gerçekten önemli. Şimdiye kadar hiç çökmeyen Facebook başarısını devam ettirecektir. Mark’ ın elinde olan bir sürü imkan var ve bence o Sosyal Medyanın devi..

3-) Moneyball (Kazanma Sanatı)

Arkadaşlar 3. sırada Brad Pitt’ in baş rolünü oynadığı Kazanma Sanatı var. Bu filmde biraz dram esintisi var ve sonu trajik bitiyor, merak etmeyin sonunu söylemeyeceğim. Filmin öne çıkardığı şey İstatistik. İstatistik ile 20-30 yıllık tecrübelerin kapışmasını anlatan bu filmde biraz risk göze çarpıyor. Bu listede ki filmleri 2 şer 3 er defa izlediğim için size tavsiye etmekte çekinmiyorum. Kazanmayı bilen ve seri haline getiren bir takımın şampiyonluk yolunda eksiklerini ve onlara bu sistemi sağlayan bir Menejeri konu alan filmi izlerken çok şey katacaksınız kendinize. Herkesi karşısına alan bir adam ve ilk etapta dibe vurarark yükseliyor. İnandığı şey için asla pes etmiyor. İyi seyirler…

4-) The Internship (Genç Çıraklar)

Yaşın ne olursa olsun bir şeyleri denemekten çekilme Girişimci kardeşim diyerek başlamak istiyorum. Alanında uzman olan satış-pazarlama elamanı olan Billy ve Nick’ in Google da stajyer olmasına uzanan bir hikaye. İşlerinden çıkartılan iki kafadar başvurdukları Google staj programında gençlerle (ayrıca alanlarında çok başarılı olan) yarışmak zorunda kalıyorlar. İşe çok ihtiyacı olan bu adamlar kendi renkleriyle bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu filmin bana verdiği en açık mesaj “Her zaman şansını dene ve asla umutsuz olma”

4

Yorum Yok

Yorum Yaz