Hatırla

Hatırla

Her şey olduğu gibi değil, hatırlandığı gibidir!

Nalan hala bahçemizdeki çiçeklerin nasıl solduğunu, nasıl kuruduğunu hatırlıyor; bense nasıl açtıklarını. Birimiz nasıl bittiğini unutamıyor birimiz nasıl başladığını. İnsanın hayatı yaşadıklarından değil hatırladıklarından ibaret. Ha hiç yaşanmamış ha yaşanıp unutulmuş… İkisi bir değil. Nalan da biliyor solan çiçeğin önce açtığını, hep boynu bükük, cansız olmadığını Nalan da biliyor. Buna rağmen bazı şeylere inanıp bazı şeylere de inanmıyor. Yalan söylediğime inanıyor, doğru söylediğime inanmıyor. Hâlbuki yalan söyleyenler doğruyu da söyleyebilirler.

Ben bunların hepsini içimden Nalan’a anlatıyorum. Yanımda olsaydı da anlatırdım. Ama Nalan gitti. Aslında gitmiş olması için önce gelmiş olması gerekirdi. Nalan gelmedi! Gelmedi.

Hikâye böyle bitti ya da bitmedi. Yani bitip bitmediği bile belli değil. İnsan istese de istemese de bazı şeyleri düşünüyor Nalan. Düşünmeye mecbur bırakılmış belki de. Gelmemek, gitmek demek değil. Hatta bitti manasına da gelmiyor, aynı zamanda tam tersi manalar da değil kendileri. Bu kadar da değil elbet, bu kadar olamaz. Bitti ya da bitmedi değil sadece, onlarca belki yüzlerce ihtimal var belki binlerce. Ama Nalan, düşünmeyi tahayyül bile edemiyor insan. İçinden çıkılmaz bir durum, içine girilemediği gibi. Bu böyle olmamalı. Ki bitse bile bir son teşkil etmiyor. Bir şeyler olmuyor diyemez hiç kimse, oluyor elbet. Bakkala ekmek alınmaya gidiliyor, sokakta yürünüyor, ne bileyim kuşlar uçuyor, gün bitiyor, çocuklar bağırıyor. Ama bunun seninle bir ilgisi yok işte. Bir şeyler olup bitiyor ama bizi ilgilendirmiyor. Nalan! Aç olmak, dışarı çıkmak ha olmuş ha olmamış bir pencere, kimse açıp bakmıyor.
Ama inan bana, kimse bakmasa da bir pencere varsa bir ihtimal var.

Nalan, insan hep yaşadığı ve hissettiği arasındadır.
Her şey olduğu gibi değildir.
Olmadığı gibi de değildir. Her şey hatırlandığı gibidir!

24

7 Yorumlar

 1. Merve Ç.
  23 Nisan 2019
  • Gizem Sezer
   23 Nisan 2019
 2. beyza kaya
  23 Nisan 2019
  • Gizem Sezer
   23 Nisan 2019
 3. Fatma
  23 Nisan 2019
  • Gizem Sezer
   23 Nisan 2019
 4. Sami
  7 Temmuz 2019

Yorum Yaz