HARBİYELİLER HAKLARINA 37 YIL SONRA KAVUŞTU

HARBİYELİLER HAKLARINA 37 YIL SONRA KAVUŞTU

Demokrasiye vurulan demir yumruklar ile dolu tarihimiz. Eski bir Harbiyeli olarak bu yazımda sizlere İhtilalci bir Albayın yani zamanın Kara Harp Okulu komutanı olan Kurmay Albay Talat Aydemir’ in girişmiş olduğu darbe girişimini ve o zaman ki süreçte Türk Siyasi tarihinin durumundan bahsedeceğim.

Cumhurbaşkanlığına 27 Mayısın Komutanı Cemal Paşa getirilmiş fakat rahatsızlık bitmemişti. Talat Aydemir ve ekibi tekrar isyan peşindeydi. İsmet Paşa bu isyanı önlemek amacı ile bu komutanları dağıtmak için tayinlerinin gerçekleşmesini planlıyordu. 22 Şubat 1962 tarihinde Cumhuriyet tarihinin ilk başarısız darbe girişimin mimarı olan Talat Aydemir’ e bu haber ulaşmıştır ve beklenen patlama o gün yaşanacaktır. Genelkurmay ve Harp Okulu iki ayrı cephe haline gelmiş ve nihayet yaşanan çeşitli gelişmeler neticesinde Harbiyeliler ve Talat Aydemir’ in destekçileri olan isyancı komutanlar harekete geçmişti. Harekatının parolası “Halasker” işareti “Fedailer” idi.

Saat 16:00 da Tank taburu Harbiye’ den meclise doğru yola koyuldu. İçeride bütçe görüşmeleri yapan meclis bu haberi alır almaz dağıldı. İsyancıların haricinde diğer birliklerde de hareketlenmeler oluyor ve çok hızlı saf değişikliği yaşanıyordu. Bir diğer isim ise İsmet İnönü. 27 Mayıs sonrası askerlerin hareketlenmeye başladığı ve meclisin açılamama durumu söz konusu idi bu süre zarfında askerler ve siyasiler arasında köprü görevi gören İsmet Paşa, askerleri yatıştırıp iki tarafında mutabık olacağı şartlar ile Meclisin açılmasını sağlamıştır. Talat Aydemir olayında da gerek Harbiyeliler üzerinde gerek askerler üzerinde ilk etapta etkisini göstererek olayı cereyan ettirmeden kapatmayı denemiştir fakat burada başarısız olmuştur. Sonrasında da Talat Aydemir ve isyancılara “Bu isyana son verin sizi emekli edip ceza almanıza mani olacağım” diyerek anlaşmanın mimarı olmuştur. Olaylar iyice hareketlendi ve 18 binlik bir askeri güce ulaşan Talat Aydemir Meclisin dağıtılmasını, anayasanın tekrar yazılmasını istemişti fakat İnönü buna sert bir şekilde karşı çıktı. Daha sonrasında Aydemir isteklerinde yumuşamaya gitti ve girişimi sonlandırması karşılığında Harp Okulu komutanı olarak kalmak istediğini söyledi. İnönü, askeri ve siyasi liderler bu anlaşma karşısında biraz şaşırmışlardı. Her ne kadar siyasi ve askeri liderler kabul etme taraftarı olsa da İnönü sert bir dille bunu reddetti. O an için verilmiş olan çok önemli bir karardı, Aydemir kan akıtabilirdi ve iç savaşa kadar ülke kötü duruma gidebilirdi. Daha sonra İnönü bu radikal kararının nedenini şöyle açıklamıştır: “Bir İhtilalci istekleri için pazarlığa oturduğu an kaybetmiştir” İsmet İnönü, Aydemir’ in kendi içinde karamsarlığa düştüğünü anlamış ve üzerine giderek karar açısından zayıflamış olan İşgalcilere anlaşma metnini göndermiştir. Sonuç olarak işgalciler kan dökülmediği için ordudan emekli edilerek gönderilmişlerdir.

Her ne kadar Talat Aydemir burada vazgeçmiş gibi görülse de ileride tekrardan bir kalkışma başlatmaya çalışacak lakin bu sefer İsmet İnönü affetmeyecekti. 20 Mayıs 1963′ te tekrardan harekete geçti ve aynı gece radyodan bildiri okudu ve yönetime el koyulduğunu duyurdu. Aydemir’ in en büyük dayanağı Harbiyelilerdi. Sonuçta bu darbe de bastırıldı ve Talat Aydemir 5 Haziran 1964′ te idam edildi. Harbiyeliler ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı, jetler Harp Okulunu bombardımana tuttu. Bir sürü kişi hayatını kaybetti. Bu konuyu daha iyi anlamak için Mehmet Ali Birand’ ın 32. Gün Belgesellerini izlemenizi tavsiye ederim. Bu yazıyı yazmamda ki ve buraları kısa tutmamda ki amaç sizleri sıkmadan günün önemine gelmek istemem.

Bugün yani 24 Mart 2000 tarihinde o zaman okuldan ihraç edilen 1459 Harp Okulu öğrencisi affedildi ve her birine özel kimlik verildi. Kimliklerin üzerinde HARBİYELİ yazıyordu ve askeri haklara tekrar sahip olmuşlardı. EMEKLİ HARBİYELİ olmuşlardı aslında her biri.http://www.yenisoz.com.tr/24-mart-ta-aslinda-ne-oldu-makale-28943

Türkiye siyasi tarihi akıl almaz olaylar ile dolu. Çok okumalıyız ve tarihin hatalardan dolayı tekerrür etmesini önlemeliyiz. Teşekkürler

2

Yorum Yok

Yorum Yaz