Güzel Bosna’mın Güzel Şehri MOSTAR

Güzel Bosna’mın Güzel Şehri MOSTAR

 Genellikle yeşillikleriyle, bol suları ve doğal güzellikleriyle bilinen güzel Bosna Hersek ve onun en gözde şehirlerinden biri olan Mostar’a gitmek için sabah saatlerinde yola çıkıyoruz. Mostar’ın yolunun bir kısmını TİKA aracılıyla devletimizin yaptırdığını rehberimiz söylüyor, çift şeritli ve lüks olan yol bittikten sonra tek şeritli dar yol bizi karşılıyor. Bu yol boyuna bizi orman ve yanında akan büyük nehir, nehrin üzerine yüzen kaz ve ördekler yalnız bırakmıyor bizi… İlk duraklarımızdan olan Koniçe kasabasında bir nefes alıyoruz. Kasabada bulunan kilise ve hemen önünde bulunan camiye gözümüz ilişiyor. Cami restore görmüş ve minaresinin bir kısmını ibretlik olsun diye tamir etmemişler kilisede tabi bir çizik bile görmememiz bizi şaşırtmıyor. Burayı ziyaret ettikten sonra Mostar’a doğru yola çıkıyoruz.

Şehre yaklaşınca çok büyük çan kulesini görüyoruz. Normalde bu kadar uzun olmayan bu kuleler Müslümanlara inat olarak yapılmıştır. Mostar’ın içini gezmeden Blagay Tekkesi’ne uğruyoruz. Yıllarca ayakta kalan bu tekke bizi tarihin en eski zamanlarına götürüyor.  Buna nehrin suları hemen tekkenin yanından çıkıyor,  buradan dakikada tonlarca su çıkmaktadır. Tekkenin ardından Mostar şehrine doğru ilerliyoruz. Şehrin de Osmanlı Devletinin izleri karşımıza çıkıyor yavaş yavaş… Şehrin en mükemmel eserlerinden ve şehrin sembolü olan Mostar Köprüsü’ne doğru ilerliyoruz. İlk önce rehberimiz Mostar Köprüsü’nü göstermeden Mostar’ı yapan mimarın kalfalık eseri olan küçük köprüyü gösteriyor. Mostar’a geçmek üzereyken, Mostar’ın en hakim tepesi olan Hum Tepesi’nde devasa bir haç gözümüze ilişiyor.

Bununla ilgili Aliya’nın en yakınları şu hatırayı aktarıyor; Bosna Savaşı esnasında, Osmanlı yadigârı Mostar Köprüsü’nün bulunduğu Mostar şehrinde Hırvat komutanla görüşen Aliya İzzetbegoviç’e, komutan, tehdit havasında dağın tepesine dikilen devasa büyüklükteki haçı göstererek: “Bak, biz haçı nasıl diktik. Şimdi sizin hilâlden daha yukarıda bir haçımız var. Bunu kaldırmaya gücünüz yeter mi?” diye manalı bir soru sorar. Aliya İzzetbegoviç de, bu söz karşısında meseleyi gülümseyerek geçiştirir, “Hele bir gün geceye dönsün!” der. Akşam karanlığı basınca da onu dışarıya davet edip şahadet parmağını göğe kaldırarak tüyleri diken diken eden şu sözleri söyler: “Sayın komutan, şimdi sen de bir semaya bakıver! Şu hilâli ve yıldızı görüyor musunuz? Senin onları yok etmeye gücün yeter mi? Ne kadar yükseklere haç dikseniz de onu geçemezsiniz ve asla onu oradan da indiremezsiniz. Onlar semada olduğu müddetçe biz de inşallah varlığımızı devam ettireceğiz!..”

Güzel Bosna’mın Güzel Şehri MOSTAR Ardından muhteşem eser olan Mostar Köprüsü’ne geçiyoruz. Devasa Mostar Köprüsü insanı hayranlık içinde bırakıyor. Bu köprü 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılmıştır. Mimar Hayrettin bu köprüyü yaptıktan sonra köprünün hemen başında uzun bir süre(aylarca) kalıyor. Kalmasının sebebi ise köprü yıkılırsa sorumluluğu kendi olacağından ötürü. – Bu güzel erdem Osmanlı’da pek çok mimar ve mühendiste olan bir özellik, bizler bu güzel davranışı Japonlardan değil de atalarımızdan öğrenmemiz gerekmektedir.-

Mostar Köprüsü 427 yıl ayakta kalmış olmasına rağmen 1993 yılında Hırvat topçuların saldırılarına uğruyor. Defalarca saldırıya uğrayan köprü en son köprüyü yıkmak için kilit taşına saldırması gerektiğini çözen Hırvat topçuların top atışlarına dayanamayarak 9 Kasım 1993 günü büyük zarar görüp yıkılmıştır. Dev taşları Neretva Nehrinin sularına gömülmüştür.

Tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılmasının ardından yerine derme çatma bir ahşap köprü yapılmıştır. Köprünün aslına uygun bir şekilde yeniden inşası için çalışmalar 1997 yılında Türk bir firma tarafından başlatılarak Neretva Nehri’ne gömülen orijinal taşların bir kısmı çıkarıldı. Bu taşların bir kısmı köprünün yapımında kullanıldı ve köprü 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. 2005 yılında da Dünya Mirası Listesine dâhil edildi.

Mostar’dan en önemli aldığım öğütlerden biri ise; Aliya’nın şu sözü; Sen Direnişin Değil Dirilişin Nesli Olacaksın!!!

21

Yorum Yok

Yorum Yaz