Eğitim Sistemi Hataları: Her devire 1 Einstein yeter !!

Eğitim Sistemi Hataları: Her devire 1 Einstein yeter !!

Bizden hep pek çok şeyi aynı anda yapmamız istediler. Eğitime başladığımız günden beri farklı şeyleri farklı zamanlarda değil birlikte bize adapte ettiler. Sandılar ki hepsini yapabiliriz/öğrenebiliriz ama ne oldu? Yapamadık.. Bir de ters taraftan bakalım; ya hiçbir şey yapamamamız için bu sistem geliştirilip uygulandıysa? Bence bu ihtimal daha güçlü hatta bu iş bu şekilde yürüyor. İnsanın mayası bellidir ve bunun önüne geçilmez. 1. Sınıfta belli olmadı diyelim 2, 3, 4, 5…. İlla ki çok geçmeden neye alakadar olacağımız ortaya çıkacak neden sınav sistemine ihtiyaç var? Ya da soru böyle olmamalı neden herkese aynı sınav var? Neden herkese her şey aynı anda soruluyor? Sorular biraz kafa karıştırdı sanırsam ama demek istediğimi anladığınızdan eminim.

Amaçlanan şey nedir yani genel anlamda amaçlanan proje? Sizlere (000) tez sunacağım istediğinizi almakta özgürsünüz.

1-) Her devire 1 Einstein yeter tezi.

İnsanlar eğer ütopyasını düşlediğimiz eğitim sisteminde eğitim alıp sağlam bir meslek edinip o alanda ilerlerse ilerlediği alanı da ilerletir. Bu kaçınılmaz sondur. Peki bunlar bir devirde 100 200 300 (rakamlara takılmayın) gibi yüksek sayılara ulaştığında millet uyanmaya başlayacak. Uyanmak derken kast ettiğim bilimin, sanatın gelişmesi eğitim seviyesinin tırmanması ve “YÖNETİMİN ZORLAŞMASI” evet eğitim sisteminin çok güçlü olduğu dolayısıyla gelişmiş ülkelerin Yönetimi zordur. Eğer sen bilmiyorsan; Ben biliyorum diyen Takım Elbiselilere inanırsın. Ben takım elbiseli olsam yani sadece takım elbiseme önem verip çıkarlarıma odaklanmışsam bunu sağlar ve sürdürürdüm..

O yüzden eğitim sistemi bize her şeyi veriyormuş gibi gösterip aslında hiçbir şeyi tam olarak vermiyor. Ben şuan edindiğim İngilizce bilgisinden, tarih bilgisine kadar kazandığım bilgilerin %70 ini liseden sonra edindim. Sizlerin de bu durumda olduğuna en azından çoğunuzun eminim. Eleştirel bir açıdan yaklaştım bu tezimde bunun devamı olarak tavsiye vermem gerekiyor.

Bizler yani bu durumdan hayıflanan insanlar ne mi yapmalı? Okumalıyız ve okutmalıyız! Evet okutmalıyız çevremize, küçüklerimize, öğrencilerimiz varsa onlara.. Fakat boş şeyler değil göremeyecekleri onların karşısına çıkamayacak şeyleri okutmalıyız. Statikoyu kırmalıyız ki kalıpların bize dayattığı şeyleri aşalım.

2-) Herkes Üniversiteli Olsun!!

Üniversite puanları gittikçe düştü ve herkes üniversite okumaya mezun olmaya daha sonra İŞSİZ kalmaya başladı. Bazı liselerden 2 senelik bölümlere sınavsız geçiş bile var. Herkesin üniversite mezunu olmasına sizce gerek var mı? Ya da Üniversite mezunları gerçekten nitelikli insanlar mı?

Öğretmenliği ele almak istiyorum, öğretmenlik puanları gittikçe düştü ve 100000 lerce öğretmen atanamıyor. Bu durumun herkes farkında fakat sadece öğretmenlik değil bir sürü bölümde insanlar atanamıyor dikkatinizi çekmek istedim. Nicelik bakımından tamam fakat nitelik bakımından seviyesiz mezunlar verildi. Bunun sebebine yani bence neden böyle olduğuna gelmeden evvel sizlere şunu sormak istiyorum:

“Öğretmenliğin puanları yükseltilip gerçekten bu mesleği isteyen hukuk vb. diğer bölümleri kazanıp burayı tercih eden insanlar öğretmen olsaydı ve belirli sayıda bu bölümlere öğrenci alımı olsaydı ülkemizin durumu daha iyi olmaz mıydı?”  Bu soruyu diğer meslek grupları için de algılayın..

Şimdi gelelim bence neden bu böyle.. Daha yeni açıklandı 3 milyonun üzerinde işsiz var.. Şimdi 5 milyon üniversite öğrencisi var diyelim ve bunların 3 milyonu dediğim şartlarda az puanla mecburi tercih yapılan yerlerde.. Bu 3 milyon potansiyel işsiz adayı demektir yani insanların işsizliklerini 4 yıl sonra ilan ediyorlar.. İşsizlik oranlarını düşük görünüyor bu sayede..

Arkadaşlar 2. Yazdığım kısım 1 ile tezatlık içeriyor bazı yerlerde. Misal 1 de eğitim sistemini, sınav sistemini eleştirirken 2 de şuan ki sistemden bir şeyler yapılmasını savunuyorum. Bu şunu gösterir: 1 daha ütopik bir istek değişmesi daha zor 2 ise biraz daha kolay.

Fakat istenilen şeyler hep bize göre olumsuz şeyler odluğu sürece yanlışlar baki kalacaktır.

Okutmanız dileğiyle, esen kalın….

1

Yorum Yok

Yorum Yaz