Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı

Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı

Hayatınızda , sayfaları çevirdikçe ısrarla okumak istediğiniz, bağlandığınız bir kitabı, aynı zamanda nefretle kenara köşeye attınız mı hiç, sonra dönüp dönüp almak üzere. Kitabın içindeki bilgilere emin olamayıp kinci ve kabullenemeyen bir içgüdü ile yazar yalan yanlış yazmış dediniz mi hiç. Ya da eğer bu bilgiler doğruysa diye şüpheci yaklaşıp bilgilerin kaynağını araştırıp doğruluğunu kontrol ettikten sonra, Allah’ım neler olmuş ülkemde hiç bir şeyden haberim yokmuş dediniz mi.
Hayatımda ilk defa Soner Yalçın kitabı okuyacaktım. Kitap konusunda çok seçici davranırım açıkçası bestsellerden ziyade tozlu raflar her zaman daha çok ilgimi çeker. Kitaba rastlamam ilgili olduğum dizinin, Kurtlar Vadisi’nin, bir bölümünde gerçekleşti. Daha sonra araştırmalarım sonucu Vadi’nin konsept danışmanı öğrendiğim Soner Yalçın’ın bu kitabını almak istedim. Büyük bir heyecan ile kitaba başladım daha sonra başta belirttiğim olayları sırası ile tek tek yaşadım. Kitap bende büyük bir şok yaratmış olsa da etkisi de oldukça derindi. Peki neydi bu kitapta bu kadar enteresan olan.
Öncelikle yazarın üslubuna alışmak çok kolay, akıcı bir dili ve sağlam bir kaynakçası bulunuyor, tabi bir yerden sonra kitaptaki isimler fazlalaştıkça kafa karışıklığı olması da çok normal geldi bana. Elimde defter ve önümde internet ile okuduğumu hatırlıyorum, sanki bir tez araştırır gibi.
Kitap bizi yüzyıl öncesine götürüyor. Muhatap alınan konu ve kişiler Evliyazade ailesi. Bu aile üzerinden ülkemizde ve diğer önemli ülkelerde başı çeken önemli aileler ve bu ailelerin ortak çıkar ilişkilerine ve temaslarına değiniyor.Ayrıca dönemde, önemli olan konuları ve bu konuların başta Evliyazade ailesi olmak üzere diğer etmenleri nasıl etkilediğini gösteriyor. Öte yandan çok ilgilendiğim İttihat ve Terakki dönemlerini de yakından incelememe katkı sağlıyor. Bu kitap ile önceden duyduğum Sabetay Sevi ve onun akabinde Sabetayizm hakkında daha detaylı bilgi sahibi oldum. Aristokrasinin aslında bitmediği daha güçlendiğini sadece eskisi gibi göz önünde olmadığını anlamış oldum. Bir dipnot eklersek, kitaptaki, Türkiye’deki bütün ilkler Sabetayistlere aittir, sözü de bu konu hakkında detaylıca araştırmamı sağlamıştır. Neyse, Soner Yalçın’ın üslubu ile; geçelim.
Kitabın arka kapağında yazan tanım ile yazımı bitiriyorum. Eminim ki sizde okursanız aynı duyguları yaşayacaksınız ve iyi ki okudum deyip asla pişman olmayacaksınız.
“Sizin hiç idam edilmiş akrabanız var mı? Onların var! Hem de üç kişi!
Sizin akıl hastası akrabanız var mı? Peki intihar eden akrabanız? Onların var! Hem de sayıları şaşırtacak kadar çok!
Sizin başbakanlık yapmış akrabanız var mı? Onların var, hem de on yıl!
Milletvekilliği, belediye başkanlığı yapmış siyaset adamı akrabalarınız var mı? Onların var, sayıları yirmiye yakın!
Avrupa güzeli, futbolcu, şarkıcı, yazar, diplomat akrabalarınız var mı? Onların var!
Sizin, büyük amcası Gazi Osman Paşa için yazılan kahramanlık marşıyla, yüz yıl sonra darağacına gönderilen Dışişleri bakanı akrabanız var mı? Onların var!
Sizin Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerine başkanlık etmiş akrabalarınız var mı? Onların var!
Sizin Mustafa Kemal’in huzurunda evlenen akrabanız var mı ya da Osmanlı Sarayı’na damat olan akrabanız? Onların var!
Adı, İzmir Suikastı’na karıştığı için idam edilen akrabanız var mı? Onların var!…
Onlar yüz yıl hep göz önünde oldular. Ama bir sırlarını hep saklı tuttular…
İzmirli Evliyazade Ailesi’nin sırrı neydi?”

Daha detaylı öğrenmek için:

1

2 Yorumlar

  1. sCebeci
    22 Şubat 2019
    • Kemal
      22 Şubat 2019

Yorum Yaz