Doğru Karar Verme Yöntemleri – SWOT Analizi

Doğru Karar Verme Yöntemleri – SWOT Analizi

Karar vermek! Belki hayatımızı değiştirecek kararları bir çırpıda alıveriyoruz. Geriye baktığımızda ise keşke böyle yapmasaydık diyoruz. Her saniye karar alıyoruz şuan bu yazıyı okurken bile bir karar aşamasından geçtiniz hatta tarayıcınıza veya size gelen linke girmek içinde bir karar süreci yaşadınız. Bunlar belki küçük kararlar lakin sizlere bu yazımda nasıl daha iyi karar vereceğinizi anlatırken bu yazıya girmenizin o kadar da kötü bir karar olmadığını kanıtlayacağım.

Büyük şirketlerin, güçlü isimlerin kritik alanlarda karar alırken kullandıkları bir yöntemden sizlere bahsedeceğim: SWOT Analizi yöntemi.

Swot Analizi genel olarak iş dünyasında kullanılan bir yöntem lakin herkesin kesinlikle kullanması gereken bir metot. İşlerimizde, okulumuzda, özel hayatımızda herhangi bir tercihimizde bu metot ile yola çıkarsak hayatınızın değiştiğini göreceksiniz.

Swot Analizi güçlü-zayıf yönlerimizi ve fırsat-tehditleri belirleyerek çok daha sağlıklı karar almamızı sağlar. Bir projede görevlisiniz diyelim bir kağıda aşağıda gördüğünüz gibi güçlü yönlerinizi yazarak hangi alandan ilerleyeceğinizi görebilir, zayıf yönlerinizi tespit ederekte o yönlerinizi ortadan kaldırabilir veya onları hiç kullanmayarak kararlarınızda ki hataları minimize edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra o proje üzerinde ilerleyeceğiniz alanların fırsatlarını yazarak size olan getiriyi daha kolay tespit edebilirsiniz. Diğer yandan tehditleri de yazarak onlarla başa çıkma metodu geliştirebilirsiniz. Tabi ki bunları oluşturma süresi 1 gün değil en az 1 hafta da her gün birer madde ekleyerek üst düzey başarılara yelken açabilirsiniz.

Kendinize sormanız gereken sorulara örnek vermek gerekirse;
Güçlü Yan Tespiti 1- Başkalarının sahip olmadığı ne gibi özellik ve avantajlara sahipsiniz? 2- Diğerlerine göre neleri daha iyi yapabiliyorsunuz? 3- Diğerlerinin farkında olmadığı nelerin farkındasınız? Zayıf Yön İçin 1- İyi olmadığınız yapamadığınız işler neler? 2- Çevrenizin sahip olduğu ve sizin sahip olmadığınız imkanlar? 3- Eksik hissettiğiniz ve açığınız olan alanlar? Fırsatları Belirlemek 1- İşimi kolaylaştıracak teknolojiler ve destekçilerim ne alemde? 2- Alanım hangi alanda gelişiyor ve bu durum bana ne gibi katkı sağlar? 3- Rakiplerimin olmadığı – henüz fark edilmemiş alanlar neresi? Tehditleri Belirlemek 1- Projemde ne gibi engeller ile karşılaşıyorum? 2- Rakiplerim kimler ve güçlü yanları neler? 3- Değişim var mı? Değişime ne kadar ayak uydurabilirim? Esnek miyim?

Bu sorulardan aldığınız cevapları iyi analiz ederek üzerinde iyice tartışarak her birinin önem düzeylerini belirleyerek hayatınızı değiştirebilirsiniz. Sizlere bu konu hakkında bir de video bırakıyorum.

2

Yorum Yok

Yorum Yaz