Deprem Neden Bir Afettir?

Deprem Neden Bir Afettir?

Ülkemizdeki konutların yaklaşık %40’ının kaçak yapı olduğu bir gerçek. Peki, kaçak yapı ne demek? Kaçak yapı mühendislik hizmeti almamış, doğru projelendirilmemiş, üretilmemiş, denetlenmemiş yapı demek. Depremin gerçek yüzü demek.

Depremin bize zarar vermesinin ana nedeni yapılarımızın depreme karşı dayanıklı olmamasıdır. Bu kadar kesin bir cümle kuruyorum çünkü yaşadığımız sıkıntılar ülkemizin fay hatları üzerinde yer alması değil yapıların uygun olarak projelendirilmemesi, projeye uygun imalat ve denetimlerin eksik olmasıdır. Sizlere şunu net olarak söyleyebilirim, yapılarımız zemin koşullarına, ilgili yönetmeliklere ve şartnamelere elbette ki mühendislik ilkelerine uygun olarak projelendirilir, imalatlarda ki hatalar minimuma indirilir ve denetimler tam yapılırsa binalarımızın yıkılma ihtimali neredeyse yoktur. Dikkatinizi çekmek istiyorum binalar hasar alabilir ama hasarlar düzeltilebilir. Ama can kayıplarının geri dönüşü yoktur.

Birçoğunuz bu yazdıklarımı okurken ben mühendis değilim oturduğum evin şartnamelere uygun olarak yapılıp yapılmadığını nereden bilebilirim diyebilirsiniz. Düşünceniz kısmen doğru kısmen yanlıştır. Doğru kısmı tabi ki de yapı imal edilirken orada değildiniz. Orada olsanız bile teknik bir eleman olmadığınız için anlamanız mümkün değildi. Yanlış kısım ise yapınızın güvenli olup olmadığını test ettirerek riskleri öğrenmeniz mümkündür. Yaptıracağınız risk değerlendirmesiyle üç sonuca ulaşılır: Birinci sonuç binanız sağlam olup herhangi bir güçlendirmeye ihtiyacı yoktur, ikinci sonuç binanızın bazı kısımlarında hasarlar oluşmakta olup o bölgelerin güçlendirilmesiyle güvenli hale getirilebilir ve üçüncü sonuç ise binanız ciddi hasarlar alabilecek olup yıkılması gerekir. Bu değerlendirme sonucunda bir yol haritası çizilir ve gereken tüm önlemleri almak bireylerin hem vatandaşlık hem de insanlık görevidir.

Tüm kaçak binaları ya da hasar alabilecek binaları yıkıp yeniden yapmak sadece ülkemizde değil dünyanın herhangi bir yerinde de imkansızdır. Yapılması gereken yapıların risk belirleme çalışmalarına ait sonuçları değerlendirilmeli ve gerekli önlemler alınmalı; yıkılması gereken yapıların yıkılarak yukarıda da belirttiğim ilkelere uygun olarak imal edilmesidir. Uzun lafın kısası hasar tespiti depremden önce yapılırsa can ve mal kayıplarının önüne geçilir depremden sonra değil.

Unutmayalım depreme ihmal neden olur. Depremde zarar görmek istemiyorsak ya da en azından minimum hasarla atlatmak istiyorsak önce yaşadığımız yapılara ve çevremize odaklanmalıyız. Değişim önce bireyden başlar. Son olarak konu hakkında merak ettiklerinizi yorumda belirtirseniz yardımcı olabilirim. Sağlıklı günler dilerim.

7

Yorum Yok

Yorum Yaz