DEĞİŞİM

DEĞİŞİM

Şu an kaç yaşındasın? Arkana dönüp baktığında neler görüyorsun? Ya da şöyle sorayım; eski senden neler görüyorsun?  Pek bir şey göremiyorsan değiştiğini kabullen derim. Peki ne yönde değiştiğini biliyor musun? Gel bunu biraz değerlendirelim. Düşüncem, insanı en çok değiştiren şeyin ‘acı’ olduğu yönünde. Fakat acı deyince yalnız ‘aşk acısını’ algılamamanızı diliyorum. İnsanlık şu an öyle bir halde ki; en saçma, en küçük bir şeyi büyük bir dert hâline getiren pek çok kişiye şahit oluyoruz. Ne yazık ki bu kişiler henüz dert nedir görmedikleri, yararlı bir meşguliyetleri olmadıkları için ufacık bir şeyi kocaman bir dünya hâline getiriyorlar. Ve aslolan küçük dünyalarında dönüp duruyorlar. 

Gelelim değişim konusuna; insanlar değişir mi değişmez mi polemiğine girmeyeceğim. Çünkü ‘insanlar hem değişir hem değişmez’. Kendinizi şöyle bir yokladığınızda hem değiştiğinizi hem de değişmediğinizi göreceksiniz.  Bunu tek tip değil; kendi içinizde veya dış dünyada, düşüncede ya da faaliyette görebilirsiniz. Bu bağlamda kişinin payına düşen şey, ne konuda değişip ne konuda değişmemesi gerektiğini bilmesidir. Ne ‘değişmekten korkmayın’ gibi cümleleri ele alıp her değişimi kabullenmek, ne de ‘değişmemekten korkun’ gibi cümlelerle her değişimi tehdit olarak kabul etmek doğrudur. Önemli olan sınırları tanımak, neyin ne olduğunu kavramak ve yanlış düşüncelere kapılmamaktır. Tüm bunlar insanın kendini tanımasıyla başlar. Ki bu bir süreçtir, hiç bitmeyen bir süreç. Yeni olaylarla karşılaştığınızda yeni tepkiler, duruşlar sergiler, bir yönde daha kendinizi tanımış olursunuz. 

 İnsan kendi olmalı fakat yaptığı yanlışlarla ben böyleyim, kendimim cümlelerinin arkasına saklanmamalı. İnsan değişmeli fakat hiçler uğruna kendinden taviz vermemeli. İşte bu noktada ne yönde değiştiğinizi bilmek önemli. Değişimi bir gelişim olarak kabul edin ve o yönde değişin derim. Bütünsel bir değişiklik algılamamak gerekir. Yalnızca bir fikir, bir düşünce yapısı da değişebilir. 

      Şimdi kendinizdeki değişimleri fark edin ve bundan memnun musunuz bir süzgeçten geçirin. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken şey düşünmek. Geçmişle şimdiyi düşünmek;  bir olaya, duruma geçmişte verdiğiniz tepki ile şu anki tepkiniz aynı mı; önceden savunduğunuz, benimsediğiniz görüşler değişime uğradı mı bunu karşılaştırmak. 

   “Değişim bir süreç, ihtiyacın olan şey ise o süreçteki önemli parçalara sahip olabilmek.”

9

Yorum Yok

Yorum Yaz