Çiğ Köftenin Ortaya Çıkış Serüveni

Çiğ Köftenin Ortaya Çıkış Serüveni

Ülkemiz kültürel yiyecekler bakımından çok zengin bir ülkedir. Birçok şehrimiz yiyecekleri ile ünlenmiştir. Örnek olarak Kastamonu’nun banduması, Erzumun’un cağ kebabı, Mersin’in tantunisi, Adana’nın kebabı verilebilir. En nadide şehirlerimizden olan Şanlıurfa’nın kültürel yemeklerinden birisi ise çiğ köftedir. Urfa sıra gecelerinin vazgeçilmez ana yemeği olan çiğ köfte için Urfa sıra gecesinin vazgeçilmez yemeği çiğ köftedir diyebiliriz. Urfa yöresinin kültürel yiyeceği olan çiğ köftenin değişik çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar yumurtalı çiğ köfte ve etsiz çiğ köftedir. Çiğ köfte ile tek farkları yapılışında kullanılan malzemelerin az bir kısmının değişmesi veya köfteye ilave edilmesidir. Bu değişikliklere veya ilavelere bakacak olursak yumurtalı çiğ köftede çiğ et yerine omlet katılır. Etsiz köfte çiğ et katılmaz( Yöre halkınca içinde et olmadığı için kuru köfte de denilmektedir).                      

Çiğköftenin Ortaya Çıkışı

Çiğ köftenin ortaya çıkışı yöre halkınca destansı hikayeler ile anlatılmaktadır. Bu hikayelere göre çiğ köftenin ortaya çıkışı Hz. İbrahim dönemine dayanmaktadır. Bir hikayeye göre Nemrut, Hz. İbrahim’i yakmak için çok büyük bir ateş yaktırır. Bu ateş o kadar büyüktür ki yöre halkı bu ateşten korkmaya başlar. Ateşten korktuğu için yöre halkı evlerinde ateş kullanamazlar ve yemek pişiremezler. Bu yüzden her şeyi çiğ yemeye başlarlar lakin eti çiğ yiyemezler. Bundan dolayı eti biber gibi baharatlarla terbiye edip yemeye başlarlar. Bir müddet sonra biberle terbiye edilen ete bulgur, yeşillikler ve diğer baharatlardan katarlar ve çiğ köfte meydana gelir.

 Bir başka hikayeye göre ise; Hz. İbrahim döneminde yaşayan bir avcı avladığı bir ceylanı evine getirip hanımından yemek yapmasını ister. Lakin evde veya çevrede tek bir odun bile kalmamıştır. Sebebi Nemrut Hz. İbrahim’i ateşe atmak için bütün yakacakları toplamıştır. Avcı bu durum üzerine eşinden bir çare bulmasını ister. Avcının eşi ise ceylanın budundan bir yağız et parçası koparır ve bir taş üzerinde baharatlayarak ezmeye başlar. Sonra bulgur, yeşillik, biber ve tuzla yoğurur. Bu şekilde çiğ köfte meydana gelir.

 Bir başka hikayeye göreyse; Hz. İbrahim devrin kralı Nemrut’un putlarını kırarak Allah’ın varlığına Nemrut’u inanmaya davet edince Nemrut öfkelenir ve Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emreder. Böylece büyük bir ateş yakmak üzere yöredeki bütün odunlar toplatılır. Nemrut evlerde ateş yakılmasını da yasaklar. Ateş olmadan et yiyemeyen yöre halkı çiğ eti bulgur ve baharatlarla yoğurarak çiğ köfteyi meydana getirmişlerdir.

 Anlatılan hikayelerden anlaşıldığı üzere yöre halkı çiğ köftenin Hz. İbrahim döneminde ortaya çıktığına inanmaktadır. Anlatılan hikayelere göre çiğ köftenin ortaya çıkmasında mistik  bir durum vardır.  Bütün hikayelerde Hz. İbrahim’in ateşe atılması ve büyük bir ateş yakılması olayını görmekteyiz. Mitik bir olay olmakla beraber mistik bir olay olan Hz. İbrahim’in ateşe atılmasının sonucu olarak çiğ köfte ortaya çıkmıştır. Bu durum da bize çiğ köftenin ortaya çıkışında dini bir olayın  etkisi olduğunu göstermektedir.

13

Yorum Yok

Yorum Yaz