Bir Hayal Dünyayı Değiştirir. Apple Başarı Hikayesi

Bir Hayal Dünyayı Değiştirir. Apple Başarı Hikayesi

İnsan Hayal ettiği müddetçe yaşar..

Her şey hayal etmekle başlar.. Sizlere bir hayalin nasıl dünyayı değiştireceğinden bahsedeceğim..

Steve Jobs küçüklüğünden beri teknolojiye ilgisi ile karşımıza çıkıyor ve Hewlett-Packard firmasında çalışmaya başlıyor. Orada ki görevi stajyerlikti ve hayatını hatta dünyayı değiştirecek fikrin temellerini atacağı Steve Wozniak ile tanışıyor. Sene 1974 olduğu zaman Computer Club toplantılarına katılmaya başladı ve Atari’ de işe teknisyen olarak işe girdi. Kendini geliştiriyor sürekli bir şeyler öğreniyordu.

Arkadaşlar burada araya girip sizlere bu İnsanların sürekli kendini geliştirdiklerini asla aynı yerde kalmadıklarını söylemek istiyorum.

Jobs aslında Wozniak’ a göre o kadar sistematik ve bilişimde iyi değil fakat ilerleye yıllarda Apple için şunu söylemişlerdir. “Biz süper bir ikiliydik. Jobs pazarlama zekasına ve ileri görüşe sahipti.” Arkadaşlar bir garajda başlayan hikaye dünyayı değiştirdi. İnavasyon, teknoloji farklı bir boyut kazandı. Jobs ısrarla kapalı bir sistem istiyordu Wozniak buna ne kadar karşı çıksa da o şekilde bir sistem oluşturmuştu. Şöyle bir trajik olay olmuştur: Wozniak başka bir firmaya bağlıydı ve anlaşmaya göre yaptığı ürünler o firma izni olmadan asla patent alınamaz ve piyasada olamazdı. Yaptıkları ürünü ilk o firmaya gösterdiler ve firma sahipleri monoton takım elbiseli sözde kendilerini geleceğin sahipleri sanan insanlar bu prototipi beğenmediler ve ardından garajda büyük bir coşku olmuştur.. Jobs ilerleyen zamanlarda büyük bir şirketin sahibi olmuştur. Hep kendi bildiğini okuyan Jobs yönetim kurulu tarafından Apple dan kovulmuştur sonradan geri alınıştır ve iMac ile patlama yaşamıştır..

Arkadaşlar sizlere asıl anlatmak istediğim doğru bildiğinizi savunun fakat asla gelecekten kopmayın. Teknoloji trendlerini takip edin ve çok okuyun. İlber Ortaylı’ nın çok sevdiğim bir sözü vardır “Eğitim sistemi çok yetersiz çünkü öyle kurgulandılar. Deliler gibi okuyun.” Teknoloji alanında yayımlayacağım bu yazı aslında sizlere birer tavsiye niteliğinde. Hayal edin bakın bir hayal dünyayı nasıl değiştirdi. Zorluklar karşında asla pes etmeyin.

Sometimes You WİN! Sometimes You Learn!! (Bazen kazanırsınız bazen öğrenirsiniz ama asla kaybetmezsiniz) Felsefenizi oluştururken buna dikkat edin…

2

Yorum Yok

Yorum Yaz