Bilmemezlik Furyası  “KIYMET”

Bilmemezlik Furyası “KIYMET”

Moderm dönemin en büyük kayıplarından olan ‘kıymet’ bilmemek ve kıymet bilir insanların azlığıdır.

    Kıymet bilmek hak ve hakkaniyete uygun davranmaktır. Elinde olanın değerini, ne bir eksik ne bir fazla ortaya koymaktır. Bunda bile ölçüyü kaçırır hale geliyoruz.

Kıymet, bilinmek ister. Elimizde olan imkanın, hatıraların veya eşyanın kıymetini bilmek için terazimizi doğru ayarlamak lazım, yoksa ölçüyü dengelemek için ciddi sıkıntılarla karşılaşırız. Orta yolu bulmak zorundayız, azında çoğunda zarar olduğunun farkına varmalıyız.

   “Kıymet bilmek kaybedince arkasından ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılmaktır” (Mevlana Celaleddin Rumi)

  Değerini bilmek kavramı aslında birçoğumuza göre ‘göreceli’ öznel bir kavramdır. Bunun nedeni de kendimize verdiğimiz değerden kaynaklandığını düşünüyorum. Öncelikle kendimize değer ve kıymet veremiyorsak başka birilerine de vermemiz mümkün olmuyor. Kendimize saygı duymuyorsak başkalarına da duymuyoruz.

  Kendisi için sunulan imkanların kıymetini bilmeyen, başkalarının da kıymetini bilmez.

Ama en önemli sorunumuz ne biliyor musun?

   “Bazı şeylerin kıymetini kaybettikten sonra anlıyoruz”

Mesela sevdiğimiz ‘eşyanın’, sevdiğimiz bir ‘insanın’ hatta kaybettiğimiz ‘zamanın’ kıymetini hep elimizin arasından uçup gittiği zaman farkına varıyoruz. Ve o zaman yaptığımız yahut her zaman yaptığımız koca bir “KEŞKE” çekmek oluyor.

  Maalesef her şeyin kıymetini vakti zamanında bilemiyoruz?

Bir üstadın da dediği gibi;

“Gençliğin kıymetini ihtiyarlar, huzurun kıymetini huzursuzlar, sağlığın kıymetini hastalar, hayatın kıymetini ölüler bilir diye… ”

Gün vardır günlük güneşliktir

Gecesi gündüzü sana keyiftir-elemdir

Aldığın her bir nefes ömre bedeldir.

Kıymet bilmek lazımdır

Her gün doğan güneş sana hediyedir…

   Kıymet bilmemenin bir diğer yönü de yapılan iyiliklerin güzelliklerin unutulması veya yok sayılmasıdır. Yapılan iyilikleri ve güzellikleri takdir etmek minnet duymak bir vefa örneğidir. Vefa beklemek insanları motive eden sevindiren bir etkendir ve bunu beklemek insanın en doğal hakkıdır.

 Vefalı insanlar kıymet bilir, vefasız insanlar ise bu güzel etkileşimin farkına bile varmazlar.

Çünkü hayat; kıymet bilenlerle yaşanacak kadar güzel vefasızlar için israf edilmeyecek kadar da değerlidir.

Ve bir tavsiye, elinizde olan anıların kıymetini bilin ve sıkı sıkı sarılın, imkanınız varsa o anıları güzellikleri saklayın biriktirin ki ilerde baktığınız zaman geçmişte olanların kıymetini daha iyi anlayın ve koca bir keşke çekmeyin…

1

2 Yorumlar

  1. Yunus günsever
    2 Nisan 2019
    • Bozbey
      5 Nisan 2019

Yorum Yaz