BEYAZ YOLCULUK: ANİ HARABELERİ (KARS)

BEYAZ YOLCULUK: ANİ HARABELERİ (KARS)

 

Yazımızı okumadan önce Kars gezilecek yerler ile ilgili ilk yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. Keyifli geziler dileriz.

Ülkemizin en güzel köşelerinden Kars, tarih boyunca birçok medeniyete yer olmuş bir yer olarak tarihe geçmiştir. Her bir toprağında tarihin izlerini görmek neredeyse mümkün. Cennet vatanımızın cennet köşelerinden biri olan Karsımızı Doğu’nun Paris’i ile nitelendirme kanısında değilim. Çünkü Paris bizim şehirlerimizin güzelliği ile örtüşemez. Her yerin kendine has özellikleri olsa da vatanımı başka bir yer ile bir göremeyecek kadar sevdalısıyım. 

ANİ HARABELERİ

Yola çıkıyoruz Çıldır Gölü’nün soğuğundan kaçarcasına. Rüzgar sanki bizi Ani harabelerine kadar kovalıyor. Arpaçay’ın samimiyet kokan taş evlerinin kenarından geçiyoruz, çatılarındaki kazları selamlayarak. Yollar gayet güzel ve açık bir şekilde. Otobüs şoförümüzün yanında yolu seyre durarak gidiyoruz. Ani Levhası ile birlikte antik şehrin büyük giriş kapısı dikkatimi çekiyor.

Ani HarabeleriAni Harabeleri

M.Ö. 3000 yılından bu yana eşiğinden geçen medeniyetlere mesken olan Ani, zengin ve şiir dolu efsanelerin beşiği gibi. Arpaçay’ın Ermenistan ile Kars’a doğal sınır çizdiği, İpek yolunun üzerinden geçtiği Ani… Sultan Alparslan’ın komutanlığında yapılan kutlu seferle Anadolu’da tarihe geçmiş ilk Türk beldesi. Geçmişte 1001 Kiliseli Şehir diye anılan, ağırladığı medeniyetler sonucunda adı Kırk Kapılı Şehir olan, birçok dinin izlerini taşıyan Mabetler Şehri… 


Ani Harabeleri

Biz de giriyoruz eşiğinden başımızı uzatarak. İlk dikkatimi çeken duvardaki kabartma oluyor. Medeniyetlerin sanatsal yönünü de gösteren bir simge sanki. Kim bilir üzerinde kimlerin dokunuşu gizli. Kaç işçi ördü duvarlarını ilmek ilmek, kaç kişi öldü işgallerde göğsünü siper ederek. Çünkü Bir medeniyetin gelmesi diğerinin ortadan kaybolması idi. 


Ani Harabeleri

Giriş kapısından çıkıp karların üstünü beyaz bir tül gibi örttüğü, belki geçmişin bir mahallesinde ya da bir sokağındayız şimdi. 


Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Antik kenti saran 8-10 metrelik surlar kim bilir kaç defa aşıldı kaç defa yıkılıp kaç defa yapıldı? Çünkü medeniyetler beşiği Ani’de İskitkerden, Urartulardan, Moğollar’dan Selçuklulara izler vardı. Burada atıldı Anadolu’daki ilk tekbir, burası oldu Alparslan’ı belki de gören ilk şehir… neler sesleniyordu bize. Bizi nerelere alıp götürüyordu. Bir er yapıyordu bizi Alparslan ordusunda yeniden, bizler onların sayesinde buradaydık yeniden. Atlarımızın nal sesleri surlarda yankılanırken bu yankı şehre yeni birer mimari katan çekiç seslerine karıştı. Bu yankıdan bir cami çıktı karışımıza. Binlerce ruhun buluştuğu, ulu bir mabeddi yüzlerce yılın sedasını gizleyen. 


Ani Harabeleri

Yürüdükçe eski katedraller, kiliseler karşımıza çıkarak bir Orta Çağ havası sunuyor. Fetihten sonra camiye dönüşen kiliseler de yer alıyor. Hepsi tadilata alınmış haldeler. 

Anadolu’daki İlk Camii
Menuçehr


Menuçehr Camii

Anadoludaki ilk Zerdüşt Tapınağı Ateşgede’den,  sekizgen minaresinden okunan ezanları ile insanları salaha ve felaha çağırmış, Selçuklular’ın Anadolu’da kurduğu ilk cami Menuçehr’e kadar bizi tarihte geziye çıkaran Ani. Gezindikçe harabekerin içinde, temelleri kalmış evlerin odalarında geziniyor kendimizce tahminlerde bulunarak evlere misafir oluyorduk. Kiminin üstünde koşturuyor kimisinden gelen çocuk seslerinin sevincine karışıyorduk. 

Güvercinli Kilise

Karşımızda duran Ermenistan ile bizi ayıran doğal sınırımız Arpaçay’ı Güvercinli Kilise ya da diğer adıyla Genç Kızlar Kilisesi’nden seyre daldık. Derin uçuruma baktığımda üzerinde yıkılmış bir köprü ile bizi selamlıyordu Aras’ın kolu.

Az ötemizde Tigran Honents Kilisesi karların arasında gün batımını sırtlanarak manzaraya apayrı bir görkem katıyor. Anili tüccarın adını taşıyan kilise. 


Tigran Honents Kilisesi

Genel olarak restoresi geç kalınmış bir izlenim uyandıyor Ani Harabeleri. Bu harabeler UNESCO dünya geçici miras listesine alınmış. Bizi kültürler arasında hoş bir serüvene çıkaran Ani harabelerinden edindiğimiz güzel bir anı ile yolcu ediliyoruz. 

Doğal güzellikleri, ören yerleri ile bizleri çeken Kars’ımızı tanıtıp bu güzelliklere herkesi eşlik etmemizin gerektiği düşüncesindeyim. 

3

Yorum Yok

Yorum Yaz