Benekli ile Ay

Benekli ile Ay

Masmavi suyun altında milyonlarca balık yaşarmış. Bu balıklardan biri de benekliymiş. Sarı bedeninin üstünde siyah benekleri olan bir balıkmış. Solungaçları diğer balıklara benzemiyormuş. Bir tüyü andıran narinlikteymiş. Benekli balık henüz yavruymuş. Ailesini çok seven saygılı davranan ve diğer balıklar tarafından takdir edilen bir balıkmış.
Bir gün benekli balık çıktığı gezintide kaybolmuş. Ne yapacağını bilemez halde dolanır dururmuş. Gördüğü yerler hem tanıdık hem yabancıymış. Karnı da git gide acıkmış. Ne yapacağını düşünmeye başlamış. Gündüzleri güneş ışığında yolunu bulmak kolay olurmuş aslında.
Annesinin şu sözlerini hatırlamış. ‘Beneklim özellikle gündüz vakitlerinde suyun yüzeyine yaklaşmayasın. Balıkçılar gündüzleri sudan oltalarını çıkarmazlar. Gün ışığında balıkların hareketlerini görürler. ‘ dermiş. Benekli balık, suyun dibinden de korkarmış. Çünkü büyükleri suyun dibinin tehlikeli olduğunu söylerlermiş. Benekli bu düşüncelere dalmışken birden irkilmiş. Daha önce görmediği renkli, değişik büyüklükte balıklar geliyormuş. Balıklar kafile halinde gezintiye çıkmışlar.
En küçük mavi olan balığı durdurmuş ve sormuş:
-‘Burası neresi?’
Mavi balık
-‘Siyah deniz burası, akrabalarımla gezintiye çıktık sen neden buradasın sarı benekli balık?
Benekli ne diyeceğini bilememiş, Siyah denize nasıl gelmişti. Burası evine çok uzakmış. Anlatmaya nereden başlasam diye düşünürken mavi balık:
‘Ben gidiyorum Sarı Benekli, kafileye yetişmem gerek yoksa kaybolurum, hoşça kal, demiş.
Benekli hata yaptığını fark etmiş. Tek başına gezintiye çıkmamalıymış. Üzülmüş. Bu arada hava kararmış. Ay tüm güzelliğiyle geceyi sarmış. Benekli yüzeye yaklaşmış. Kocaman gözlerini açarak bakıyormuş yüzeye.
Ay:
-‘Sudaki balık ne yapıyorsun orada?’ demiş. Benekli sorunun kendisine sorulduğunun farkındaymış. Başına gelenleri anlatmış Ay’a.
Ay demiş ki: ‘ Balık kardeş ben sana yardımcı olurum. Benim dediklerimi yaparsan ailene kavuşursun. Geceleri benim ışığımla ben sana yol göstereceğim. Balıkçılara karşı seni uyaracağım. Sen gündüzleri benim bıraktığım yerde vakit geçirirsin. Kaybolduğunu kimselere fark ettirmezsin. Diğer balıklara keşfe çıktığını söyleyip onlardan yiyecek alırsın. ‘ demiş. Benekli kabul etmiş.
Diğer gece hemen koyulmuşlar yollarını bulmaya. Ay yol tarifi yapıyor, Benekli Balık ise talimatları dinliyormuş. Kısa süre de benekli evine varmış. Benekli ve ailesi sonunda kavuşmuşlar. Benekli ailesini söz vermiş. Bir daha asla yalnız başıma gezintiye çıkmayacağım, diye. Benekli balık Ay’a teşekkür etmiş. Ay ise iyi bir arkadaş kazandığını dile getirerek memnuniyetliğini belirtmiş. Geceleri suyun yüzeyine yaklaşıp arkadaşı Ay ile sohbetler ederek vaktini geçiriyormuş. Temeli güzel kurulan bu dostluğu devam ettirmişler.

9

Yorum Yok

Yorum Yaz