ALIŞKANLIKLARI BIRAKMAK DA BİR ALIŞKANLIKTIR..

ALIŞKANLIKLARI BIRAKMAK DA BİR ALIŞKANLIKTIR..

Her varlığın hayat dizaynı içerisinde yapmayı veya yapmamayı tercih ettiği alışkanlıkları vardır. Dişleri fırçalamak , günde 13 sayfa kitap okumak yapmayı tercih ettiğimiz alışkanlıklarımızdır. Sorumluluk bilinci ve sıradanlık özellikleri taşır genellikle. Bunlar insan hayatına düzen katarken yapmamayı tercih ettiğimiz alışkanlıklarımız da bir yerden sonra hayat çizgimizi , sınırımızı ve felsefemizi oluşturmaya başlar. Bizi şekillendirir, güçlendirir.

Yapmamayı tercih ettiğimiz alışkanlıklar daha çok farkındalığı ve kişiselliği barındırır. Tercih ettiklerimizden çok tercih etmediklerimizin de eseri sayılırız. Tıpkı sigara ve alkol kullanmayı tercih etmemenin bize sağlığımızı bahşetmesi gibi..
Bunları alışkanlık haline getirmek de birer alışkanlıktır. Zamana yayma ve zamanla tutunma metodu kullanırız bu durumda. İnsan acizliğin üstün geldiği dönemlerde başvurduğu olgu ve olayları bir müddet sonra bu şekilde alışkanlık haline getirmeye başlar. Bu alışkanlıklar kendisini ; başarıdan , sağlıktan , inançtan ve pozitif psikolojiden uzaklaştırmaya başlar. Pozitif psikolojiden uzaklaşan insan hayat felsefesini, ideolojilerini yerine sağlıklı bir şekilde getiremez.Bu durum öz güven eksikliği oluşturur ve insanın kendisine zarar verir. Bu durumu fark etmek ise zaman alır.
İnsan belli bir süre sonra kendisine zarar veren durumları fark eder ve belirler. Bu durumdan sonra iç huzurunu olumsuz tetikleyen her şeyi hayatından çıkarmaya başlar. Bir taraftan çıkarırken bir taraftan ekleme yapar. Alışkanlık haline getirdiği şeylerin eksikliğini hissetmek istemez.
Bu insan ömründe ortalama 10 ile 15 kez gündeme gelir. Alışkanlık haline getirdiği her şeyden vazgeçmek ister. Vazgeçer ama yenilerini ekler. Bu da insan psikolojisinde bir alışkanlık tekrarıdır. Ve alışkanlık haline getirdiği her şeyi bırakmayı alışkanlık haline getirir.

1

4 Yorumlar

 1. Muhammed İkbal
  26 Şubat 2019
  • Levla
   26 Şubat 2019
 2. Günnar
  27 Şubat 2019
  • Levla
   27 Şubat 2019

Yorum Yaz