566 Yaşındaki Zafer

566 Yaşındaki Zafer

Mazisini bilmeyen bir fert ya da millet, tarihini ve tarihi seyrini hissetmediği gibi varlığını sürekli değiştiren zamana da ayak uyduramaz. Kendi kendini doğurabilen bu hayat denen döngüde, milletlerin kaderini oluşturan savaşlar kimi zaman can alırken kimi zaman da can vermiş bir kuvvete dönüşmüştür. Uğruna ödenen bedel kadar olan bu kuvvette ‘iman’ saklıdır.

İşte bu iman denen gizli nida ile kimi zaman karanfil süslü kılıçlardan geçirdik nice küffarı, kimi zaman da mazluma uzanan el, kısık sesini duyuran gür bir ses olduk. Öyle bir ses ki, ta Tanrı Dağı’ndan, öyle bir ses ki; Ergenekon’dan ve o ses ki Gök Tanrı’nın çocuklarından, biz Yüce Allah’ın kullarından… Ve bir vatan ki; içine doğduğumuz andan itibaren eviniz, annemiz, babamız olan. Gök bayrağın altında kol kanat geren. Bir vatan ki; bize bizden önce el uzatan! Böylesine karış karış tarih kokan! Geçmişimizi bedenimizde, ruhunuzda yaşatan; bizleri dimdik ayakta tutan, ‘titre ve kendine gel’ diyen bir vatan!

Bizler kahraman analarımızın, atalarımızın yazdıkları destansı zaferleriyle büyüdük. Yeri geldi o sarp, keskin ve geçit vermez dağlardan dinledik destanlarını, yeri geldi atalarımızın kopuzun tellerinden çınlattığı nal seslerinden…
Bizi birleştiren bu vatan, -eli kınalı, bağrı yanık toprak anamız- öyle bereketlidir ki, bağrına bastığı onca yiğidin yerine vatana sahip çıkan yeni yeni yiğitler doğurmaya hep devam etmiştir. Bu yiğitler ki, ak tolgalı atlarının nal seslerini duyura duyura gelirken Anadolu önlerine, bir kutlu sefer sonuçlanmış bize yurt verecek Malazgirt’te.

“O ne muhteşem komutandır ki;
Peşinde yüzlerce neferi,
Bizlere yurt uğruna can verdi nice atlı seferî!”

Bizler Anadolu’ ya açıldığı andan itibaren Anadolu’yu Türkleştirme ve İslamlaştırma gayesiyle at koşturan, zulme baş kaldırmış, mazlumun kısık sesini duyurmuş milletiz. Yeri geldiğinde topyekün mücadele etmeden geri durmamış, Baykal’dan Balkan’a değin izlerini nakış nakış ören bir hoşgörü milletiyiz. Kutsal saydığımız vatan uğruna şehit olmayı canı gönülden isteyen, asker doğan Türk oğlu Türküz biz.
Yüzyılların üzerimize yüklediği, kanınızda akan ‘canlar’ın, bir bedenin ağırlığını dünyaya duyuranların; Peygamberimizin sözünü yerine getirmek isteyerek bu uğurda can vermeyi göze alan kutlu bir neslin varisleriyiz biz. Bizim yüzyıllara meydan okuyan zaferlerimiz var!

Ve tarih gösteriyor ki; Peygamber sözünü yerine getiren Fatih İstanbul’da, Bizans’a! Kanuni korku salarken Avrupa’ya Mohaç’ta; onların korkusu bizim türkümüz olmuş.
Düşmana fırsat vermeyen Gazi Osman Paşa Plevne’de, dünyaya ‘geçilmez’ dedirten Atatürk Çanakkale’de, askerle omuz omuza. İşte! Nice büyük komutanlar ve onlara silahtarlık eden muzaffer askerlerimiziz biz.

Mehmet Kaplan ‘Kültür ve Dil’ adlı eserinde, “Türklerin en belirgin özelliğinin “dünyaya hakim olma” iradesi olduğunu belirtir. Ayrıca Türk tarih ve kültüründe bunu gösteren pek çok örneğin var olduğunu fakat Türk’ün, münasebette bulunduğu veya idaresi altına aldığı kavimlere saygılı ve adil olmasını da bildiğini ifade eder. Bunun en güzel örneklerinden birisi de İstanbul’un Fethi’dir. Böylesine yaşama gücüne sahip olup birçok devlet kurmuş olan, dine sahip çıkan, Peygamber sözünü yerine getirmeyi kendine sorumluluk bilen, tarihte başarılarıyla bizlere ilham ve gurur kaynağı olan milletimin bir varisi olmak çok büyük onurdur.

Hayali’nin: “O mâhiler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler!” mısrasında sözünü ettiği gibi okyanusları doldurup taşıran tarihimizi ve kültürümüzü, daima araştıran bilen kimseler olalım. Aksi halde o deryanın içinde avare avare gezen ‘farkında olamayan’ bir balıktan farkımız olmaz. Ayrıca tüylerimizi diken diken eden bize bizi tüm coşkusuyla bir kez daha anlatan Fetih Marşı’nı ve yazarı Arif Nihat Asya’yı da anmadan geçemiyorum. Atalarımızın ruhları şad olsun, onlara müteşekkiriz. Değerlerimizi asırlar boyu yaşatmak dileğiyle…

16

4 Yorumlar

 1. Hilmi Nadir KOCABOZDOĞAN
  30 Mayıs 2019
  • Tuncay Ayverdi
   30 Mayıs 2019
 2. Nisa Mutluoglu
  30 Mayıs 2019
  • Tuncay Ayverdi
   31 Mayıs 2019

Yorum Yaz