26 ŞUBAT 1992: HOCALI KATLİAMI

26 ŞUBAT 1992: HOCALI KATLİAMI

Ermeniler tarafından, Azerbaycan’ın Hocalı bölgesinde, 27 yıl önce bugün çok büyük bir insanlık suçu işlendi. Bu insanlık dışı olay kardeşlerimiz olan Azerbaycan Türkleri’ni, devletimizi, diğer Türki Cumhuriyetleri, İslam Alemi’ni ve zulme karşı olan diğer devletleri ve halkları derinden etkiledi. İşkence, zulüm, insanlık dışı ve insan haklarına karşı olan bu durum Dünya İnsanlık Tarihi’nde, bütün insanlar için çok kötü bir utanç ve derin bir üzüntü kaynağıdır.

27 yıl önce Rus Motorize Alayı’nın desteğini de alan Ermeniler, 2.600 küsur ailenin ve 11.000’den fazla Azerbaycan Türkü’nün yaşadığı Hocalı Şehri’ni, top ve tank atışına tutup, bölgeye üç farklı koldan girerek tarihte eşine az rastlanır türden olan soykırım yaptılar. Ermeni medyası ve diğer medya unsurları, 25 şubatı 26 şubata bağlayan gece insanların derilerinin yüzüldüğünü, çok iğrenç işkencelere maruz kaldıklarını ve hamile kadınların dahi karınlarının yarılıp bebeklerine varana kadar işkenceye uğradıklarını kaydetmişlerdir. Bunların yanı sıra insanların gözlerinin oyulduğu, çoğu kişinin yakıldığı ve başlarının gövdelerinden ayrıldığı gözlemlenmiştir.

Azerbaycan Devleti’nin resmi verilerine göre; 106 kadın, 83 çocuk ve 70 küsur yaşlının da içinde bulunduğu 613 kişi Ermeniler tarafından katledilmişlerdir. Yine resmi kaynaklara göre; 150 kişi kayıplara karışmış, 487 kişi ağır şekilde yaralanmış ve 1275 kişi ise Ermeniler tarafından rehin alınmıştır.

Azerbaycan Hükümeti bugün hâlâ bu olayın bir soykırım olduğunu tüm dünya devletlerinin benimsemesi için çalışmalara devam etmektedir. Bu elim vakada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına peygamber sabrı diliyor ve dünyadaki tüm Türklerin başı sağ olsun diyerek sözlerimi sonlandırıyorum..

2

2 Yorumlar

  1. Dibek
    27 Şubat 2019

Yorum Yaz