YETİNME DUYGUSUZLUĞU

YETİNME DUYGUSUZLUĞU


Seneca’ nın dediği gibi “Saadet bile haddini aşarsa azap olur.”

Bu sözle yazıma başlamak istiyorum. İnsan dediğimiz varlık yani bizler pek çok şey isteriz yetinmeyi bilmeyiz. Yetinme duygusu çoğu insana bahşedilmemiş bir özelliktir bana kalırsa. Bu bir lütuftur yani değerli bir özellik. Her şeyin fazlası zarardır sözü çok doğru bir sözdür. Seneca yıllar önce söylemiş; bize iyi gelen durumlar bile bir zamandan sonra kötüye doğru evrilir. Toplumsal bir sorun olan yetinememe durumu yıllar geçtikçe arttı. Yaşlı insanlarla yapmış olduğumu muhabbetlerden çıkardığım en fonksiyonlu öğrenme durumu Yetinme duygusunun değişimi ve Sabır.. Sevgili arkadaşlar sizleri tenzih ederek yazıyorum fakat maalesef yüzde oranına vurulunca sizlerde etrafınıza bakınız bu durum gerçekten çok haddini aştı. Papağan gibi tekrar ettim sizleri sıktım belki ama ne kadar çok geçirirsem bu lafı sizin zihninize o kadar çok kalıcı olarak kazınır.

İnsanlığın sonunu hazırlama görevi yine İnsanlığa verilmiştir. Bakınız çok basit bir örnek: Buzullar ve dünya eko-sistemi bozulma olayı. Gittikçe artan bir durum söz konusu. Peki ya bunun sebebi olan biz İnsanlar neden bunu yapıyoruz? Cevap belli Yetinememe… Maalesef burada da devreye giren bu kutsal bahşedilmemiş duygu. Haddini aşan bir durum da insanların sabırsızlığı evet bu bende de var bir işim hemen olsun hemen çözülsün hemen neticeye ulaşsın istiyoruz. Kuşak farklılıklarından da kaynaklanan bu durum bizi sıkıntıya sokuyor. Kuşak farklılıklarının oluşumu ise genlere dayanıyor. Size genlerimizin nasıl oynandığını yediğimiz buğday unundan yapılan ekmeklerin nasıl genetiklerinin dizayn edildiğini açıklamak için diğer yazılarıma buradan sinyal veriyorum.

Toparlamak istiyorum. Ettiğim sitemin çözüm yolu maalesef kısa vadede yok. Bir toplumu değiştirmek çok zordur ve bu niyetle yaklaşım olursa yıllar hatta asırlar sürer. Birileri inovasyon, teknoloji gibi alanlarda bu yetinememe durumunu kullanıyor birileri ise bu durumu toplumun aleyhine silah, savaş aletleri vb. gibi şeylerle harcıyor. Sonuçta kaybeden hep İnsanlık oluyor. Yapılması gereken şey eğitimden başlayarak bir toplumu evrime itmek. Yazılarımda eğitim konusunu en önde tutmaya çalışıyorum çünkü kanayan ve artık gerçekten müdahale edilmesi gereken bir cerrahi operasyon…

1

Yorum Yok

Yorum Yaz